YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den sağlık alanında kritik sözleşme!
Türkiye'den sağlık alanında kritik sözleşme!
27 Mart 2015 07:53
Türkiye, organ ticaretiyle mücadeleye katılan 14'üncü ülke oldu. Sözleşme kendi rızası olsa bile para karşılığı hertürlü organ ticaretine yasak getiriyor

Türkiye, Avrupa'da yaygınlaşan organ kaçakçılığı ile mücadelede öncü rol üstlenecek. Sağlık Bakanlığı, Avrupa Konseyi'nin "Organ Ticaretine Karşı Avrupa Konseyi Sözleşmesi"ne imza atarak mücadeleye katılan 14 öncü ülke arasında yer aldı. Sözleşme ile üye ülkelerde ölü veya yaşayan kişilerin organlarının yasa dışı alınması suç sayılacak. Ayrıca mağdurların haklarının da daha etkili korunması sağlanacak.


Sözleşme, önceki gün İspanya'nın Santiago de Compostela kentinde düzenlenen törenle üye ülkelerin imzasına açıldı. "Organ Ticaretine Karşı Avrupa Konseyi Sözleşmesi", Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkeden sadece 14'ü tarafından imzalandı. Bu ülkeler Türkiye, Yunanistan, Lüksemburg, İspanya, Polonya, Portekiz, İtalya, Norveç, Moldova, Arnavutluk, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika ve İngiltere olarak sıralandı. Sözleşme ile Avrupa Konseyi üye devletleri ve üye olmayan devletler arasında yakın işbirliğinin yapılması hedefleniyor. Kendi rızasıyla organ bağışı yapanların veya buna aracı olanların mali yardım ve farklı avantajlar elde etmesine yasak getiren sözleşme, mağdur kişilerin haklarının da etkili bir şekilde korunması konusunda önlemler içeriyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler