YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'deki tuz kullanımı düştü!
Türkiye'deki tuz kullanımı düştü!
15 Ocak 2016 05:36
Türk halkının en çok sevidiği şeyler arasında yer alan şeker ve tuz sağlığı tehdit etmeye devam ederken araştırmadan sevindirici bir haber geldi. Türkiye'nin tuz kullanımını azaltarak kişi başı tüketilen tuzun azaldığı ortaya çıktı.

Türkiye'de kişi başına tüketilen tuz miktarı 15 grama düşmesi sevindirdi. Her yıl 3 bin kişinin böbrek nakli olabildiğini söyleyen Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Türkiye'de 60 bin kişinin hayatını diyaliz makinesine bağlı olarak sürdürdüğünü söyledi. Her yıl 22 bin kişinin böbrek nakli için sırada beklediğini ancak 3 bin kişinin böbrek nakli olabildiğini vurgulayan Erk, bağışçı sayılarındaki artışın istenilen seviyelere henüz ulaşmadığını aktardı.

Sağlık Bakanlığı'nın aldığı önlemler sonucunda Türkiye'de kişi başına kullanılan tuz oranının düştüğünü ifade eden Erk, şöyle konuştu:

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN DUZ MİKTARI 18 GRAMDI

''Türkiye'de yaklaşık 4 yıldır Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere yapılan çalışmalar ve kampanyalar k

apsamında tüketilen tuz miktarı 18 gramdan 15 grama düştü. Üç gramlık azalma çok önemli bizim için. Tuz deyip geçmeyin. Türkiye'de diyalize giren 60 bin hastanın masrafı 1,5-2 milyar dolar. Kişi başına tüketilen tuz miktarının 3 gram düşmesiyle her yıl ülkemiz 1,5 milyar dolar tasarruf etmiş oluyor. Bu rakamda 60 bin kişiye verilen diyalizin bedelidir."

Fazla Tuz Böbrekleri Yoruyor Besinlerin çoğunun içinde bulunan tuz vücuttaki sıvı dengesinin kurulmasında önemli bir yere sahiptir. Vücudun kan basıncının düzenlenmesini ve sıvı dengesinin sağlanmasını sağlar. Fazla tuz tüketmek birçok hastalığa temel oluşturur. Tuzun Vücuda Zararları

*Fazla tuz tüketmenin ise böbrekleri tahmin edilenden çok daha fazla yoruyor

* Yüksek tansiyon ve yüksek tansiyon temelli kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Yüksek tansiyonda tuzun büyük önemi vardır. Bazı insanlarda böbreğin tuz atma kapasitesi sınırlı olduğu için fazla miktarda tuz alındığında hipertansiyon oluşumu görülür ve hipertansiyon tedavi edilmek istendiğinde de fazla tuz alımı nedeni ile başarısızlıkla sonuçlanır.

*  Hipertansiyon damarları etkileyen bir hastalık olduğu ve damarlarda tüm organlarda olduğu için bu konudan tüm damarlar etkilenir. Hipertansiyon en çok gözleri, büyük atardamarları, beyni ve kalbi etkilemektedir.

* Aşırı tuz tüketiminin idrardaki kalsiyum miktarını artırması nedeniyle kemiklerde de kalsiyum kaybı görülür. Bu ise kemiklerde kırılma riskinin artmasına ve kemik erimesine (osteoporoz) yol açar. *  

Diyet yapan kişilerin tuz tüketiminde dikkatli olması gerekmektedir. Fazla tuz vücutta su tutulmasına ve şişkinlik hissine yol açar. Tuzun iştah açıcı özelliğinin de olması nedeniyle diyet yapanlar tarafından fazla tüketilmemesi gerekir. *  

Hamilelikte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücutta su toplanmasına neden olur; bu da yüksek tansiyona yol açabilir. Hafif vakalarda bebek etkilenmezken, hafif düzeyde gelişim duraklaması görülebilir. Hafif vakalarda doğum vaktinde gerçekleşir. Fakat ağır vakalarda ciddi sonuçlarla karşılaşılabilir. 6. aydan sonra bebeğin gelişimi duraklayabilir ve bebeğin sağlığı bozulur.

Tuzu Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

1- Yemeği tuzsuz yapıp sofrada tuz eklenerek tuz tüketimi azaltılabilir. Hekimler bunun daha az tuz almaya yardım edeceğini söylemektedir. Özellikle sıcak yenen yemeklerde bu yöntemin çok işe yarayacağı söylenmektedir.

2- Yemeklerin daha az tuzla yapılması ve sofrada az tuz kullanmak etkili olabilir.

3- Satın alınan ürünlere dikkat edilmeli, etiketleri mutlaka okunmalı sodyumu azaltılmış ürünler tercih edilmelidir.

4- Deliği küçük tuzluklar seçilmelidir.

5- Yemeklerin lezzetini arttırmak için farklı tatlar kullanılabilir.

6- Tuzlanarak saklanan ürünlerde tuz miktarı çok fazladır. Bu ürünleri tüketmekten uzak durulmalıdır.

7- Bol su içilmelidir. Su ve maden sularının sodyum miktarı etiketlerinden kontrol edilmelidir.

8- Sebze meyve tüketimi arttırılmalıdır.

9- Konservelerin tuzunu azaltmak için yiyecekler yıkanarak kullanılabilir.

10- Et, balık ve tavuk ürünlerinde konservelenmiş veya dondurulmuş ürünleri değil taze olanlar tercih edilmelidir.

11- Kahvaltılık tahıl gevrekleri tüketirken düşük tuz oranlı olanları tüketilmelidir.

12- Cips tüketimine dikkat edilmelidir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler