YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de her üç kişiden biri hipertansiyon hastası
Türkiye'de her üç kişiden biri hipertansiyon hastası
15 Mayıs 2014 16:13
Denizli Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Demirciler, Türkiye’de her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğunu söyledi.

Denizli Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Demirciler, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Hipertansiyonun (yüksek kan basıncı) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yaygın ve önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Demirciler, "Hipertansiyonun kontrolü ile kalp yetmezliği ve inme sıklığı yarı yarıya, kalp krizleri de dörtte bir oranında azaltılabilmektedir. Hipertansiyon kontrol altına alınmadığında ise kalp, böbrek, beyin ve gözler başta olmak üzere birçok organda geri dönüşsüz hasarlara yol açmaktadır.

Hipertansiyonun tüm dünyada 7,5 milyon ölüme yol açtığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde her 3 kişiden biri daha önce hiç tansiyonunu ölçtürmemiş olup, 18 yaş üstünde her 3 erişkinden birinde hipertansiyon vardır. Hipertansiyon yaşla birlikte artmaktadır, kırsal bölgede yaşayanlarda ve kadınlarda daha yüksektir. Hastalığın farkında olma oranında önceki yıllara göre bir artış olmakla birlikte, farkında olmama halen yüksektir. Hipertansiyonu olan gruptaki kişilerin yaklaşık üçte birinin tansiyonu kontrol altında değildir" dedi.

Hipertansiyonun sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu kaydeden Demirciler, "Hipertansiyon nadiren belirti vermekte, çoğu kez sinsi seyrederek organlarda hasara yol açabilmektedir. Sık rastlanan belirtileri, baş ve ense ağrısı, kulakta uğultu, çarpıntı hissi, yorgunluk hissidir. Yüksek kan basıncından korunmak içinse ağır ve yağlı yemeklerden, tuzdan, sigaradan, alkolden ve şişmanlıktan korunmak, düzenli egzersiz yapmak, kan basıncını düzenli ölçtürüp kaydetmek, hekimin vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekmektedir" şeklinde konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler