YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de bu bir ilk olacak!
Türkiye'de bu bir ilk olacak!
18 Eylül 2015 17:25
Türkiye'de "ilk defa" ''19 Eylül Dünya Kemik İliği Donör Günü" kutlanacak. Proje; kemik iliği, hematoloji kök hücre nakli bekleyen hastalara çözüm ve şifa bulunması amacıyla başlatıldı.

Acıbadem Adana Hastanesi ile Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından hematopoetik kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için oluşturulan Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKKÖK) işbirliğinde, Türkiye'de "ilk defa" ''19 Eylül Dünya Kemik İliği Donör Günü" kutlanacak.

Kemik iliği bağışı konusunda kamuoyunun dikkatini çekmeyi, daha çok kök hücre bağışı yapılmasını sağlamayı amaçlayan, "Öne Çık, Hayat Kurtar" sloganıyla başlatılan kutlama etkinlikleri kapsamında, Acıbadem Adana Hastanesi personeli kök hücre bağışında bulundu.

Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü kök hücre proje yöneticisi Savaş Koç, projenin, kemik iliği, hematoloji kök hücre nakli bekleyen hastalara çözüm ve şifa bulunması amacıyla başlatıldığını kaydetti.

Ülke genelinde kök hücre bağışçısı olmak isteyen adayları bulma görevinin Türk Kızılayı'na verildiğini anımsatan Koç, şunları söyledi:

''İlk yıl hedefimiz 50 bin bağışçıya ulaşmaktı. Bu hedefi ilk 10 ayda gerçekleştirerek bir yılın sonunda 70 bin bağışçıya ulaştık. İftiharla söyleyebilirim ki şu anda bağışçı havuzumuz 80 bin civarına ulaştı. Bağışçılar arasında yapılan taramalarda, ikisi bir yaşında olmak üzere 8 hastaya nakil gerçekleştirildi. Hatta bir hastamıza daha nakil gerçekleştirilerek 9 sayısına ulaşmış olacağız. Bir yıl için bu güzel bir başarı."

Bilgilendirme ve eğitimin başarıda etkin rol oynadığına dikkati çeken Koç, ''Süreç sonunda eşleşme olması halinde kişinin 'Evet, bunları biliyorum ben zaten bu amaçla bağış yaptım' demesi çok çok önemli. Kızılay aracılığıyla gerçekleşen eşleşmelerde bağışçıların bundan vazgeçmediğini gördük. Bu da bizim için sevindirici bir durum" diye konuştu.

Adana Acıbadem Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Suyupak da Acıbadem Hastanesi olarak daha fazla donör bulmak için yapılacak her türlü çalışmayı önemsediklerini söyledi.

Bu konuda atılacak adım ve verilecek her türlü desteği önemsediklerine işaret eden Suyupak, ''Hastane olarak daha çok insanımızın donör olmasını sağlayacak böyle bir projede Türk Kızılayı ile işbirliği yapmaktan ve konuyu 'Dünya Kemik İliği Donör Günü' olarak kamuoyu gündemine yeniden taşımaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye'de bu iş ilk defa Adana'da başlayacak. Umarım kısa sürede tüm Türkiye'ye yayılır" dedi.

Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı da kemik iliği bağış kampanyasının Türkiye'de ilk kez yapıldığını, bu işin de Acıbadem Hastanesi ve Türk Kızılayı işbirliğiyle yürütülmesinin önemli olduğunu söyledi.

Türk Kızılayı Orta Akdeniz Kan Merkezi Müdürü Tunçhan Demir de Adana ve çevresinde bu yıl 187 bin ünite kan bağışı aldıklarını, bunun, Türkiye'nin kan ihtiyacının yüzde 8'ine denk geldiğini belirtti.

DOKUZUNCU NAKİL ALİ EMİR'E

Brezilya'da bulunan uyumlu kemik iliği dün gece nakledilen 8 yaşındaki Ali Emir'in babası İlhan Yıldırım da 2011'de tanı konulan çocuklarına nakil yapıldığını söyledi.

Yıldırım, "ABD'den, Almanya'dan donör bulunduğu haberleri geldi ancak alt grupları uyum sağlamadı. En sonunda Brezilya'dan 4 donör bulundu. Birinin alt grupları tutmadı, iki donörün kendilerine ulaşılamadı ama kalan bir kişi Ali Emir'in tek şansı oldu. Dün gece de Brezilya'dan gelen uyumlu kemik iliği oğluma nakledildi. Umuyoruz bundan sonra bizi çok daha güzel günler bekler" dedi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler