YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de 55 bin 988 diyaliz hastası var
Türkiye'de 55 bin 988 diyaliz hastası var
31 Ekim 2013 14:20
Adana Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi birim sorumlusu Dr. Nezahat Bingöl, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 55 bin 988 diyaliz hastası bulunduğunu, her birinin böbrek nakli için aday olduğunu söyledi.

Bingöl, Mersin Sanayi ve Ticaret Odası'nda düzenlenen "Karaciğer Naklinde Mersin Üniversitesi" konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de 9 kalp, 34 karaciğer, 61 böbrek ve 5 akciğer nakil merkezi bulunduğunu bildirdi.

Meydana gelen beyin ölümüne karşılık donör sayısının tatmin edici düzeyde olmadığının altını çizen Bingöl, Türkiye genelinde bu yıl bin 376 beyin ölümüne rağmen 318'inin donör olduğunu söyledi.

Bu oranın yeterli gelmediğine dikkati çeken Bingöl, şu bilgileri verdi:

"Beyin ölümü olan vakaların hepsini donör yapamıyoruz. Bu duruma rağmen organ nakli ihtiyacı olan diyaliz hasta sayımız gittikçe artıyor. Dün aldığım Bakanlık verilerine göre Türkiye'de 55 bin 988 diyaliz hastası var ve bunların her biri böbrek nakli için aday hastalar. Organ bekleme listesinde ise 28 bin 375 hasta var, bunun 20 bin 808'i böbrek, 391'i kalp, 2 bin 47'si karaciğer, 4 bin 852'si kornea, 37'si akciğer, 3'ü kalp kapağı, 235'i pankreas, 2'si ince bağırsak. Yani listemiz oldukça kabarık ve donör sayılarımızla bu açığı kapatamıyoruz."

Bingöl, dünyada kadavradan naklin yüksek olduğunu, Türkiye'de ise canlıdan yapılan nakil sayısının öne çıktığını belirtti.

Organ nakli sürecinin titizlikle yürütüldüğünü vurgulayan Bingöl, en uygun hastaya en kısa sürede naklin gerçekleştirilmesi için çabaladıklarını kaydetti.

Bingöl, Adana Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi'nin Gaziantep, Osmaniye, Hatay, Adana, Mersin, Kilis, Niğde, Kayseri ve Kahramanmaraş'a hizmet verdiğini anlatarak, bu illerde toplam 10 milyon 261 bin 484 kişi yaşadığını söyledi.

Mersin İl Sağlık Müdür Yardımcısı Hasan Tuzla ise bu tarz toplantılarla organ nakli konusundaki yanlış bilgileri değiştirmek ve toplum bilincini artırmak istediklerini belirtti.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İlvan da organ nakli bilincinin halen yeterli seviyeye ulaşmadığını, bu durumun değişmesi gerektiğini ifade ederek, üniversitelerinde bugüne kadar 74 böbrek, 11 karaciğer nakli yaptıklarını bildirdi.

Bu arada, MEÜ Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi sorumlu hekimi Prof. Dr. Erdem Akbay, MEÜ Tıp Fakültesi Karaciğer Nakli sorumlu hekimi Doç. Dr. Hakan Canbaz da sunum yaptı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler