YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de 3 milyon kişi diyabet olduğunu bilmiyor
Türkiye'de 3 milyon kişi diyabet olduğunu bilmiyor
18 Haziran 2013 12:09
Türkiye'de 6.5 milyon diyabet hastası olduğunun tahmin edildiği ancak bunlardan 3 milyonuna henüz diyabet tanısı konmadığı bildirilerek, bu duruma bağlı olarak kişilerin tedavi almadıkları için risk altında oldukları belirtildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Önder Ersöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünce toplumlarda diyabetin görülme sıklığının tespiti amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, bu kapsamda Türkiye'de de araştırma gerçekleştirildiğini söyledi.

Ersöz, yapılan araştırmalarda, 2030 yılında Türkiye'de yüzde 12'lik diyabet prevalansının öngördüğünü ifade ederek, "Yaklaşık üç yıl önce yapılan başka bir araştırma, bu oranın yüzde 13.7'ye çıktığını göstermiştir. Yani Dünya Sağlık Örgütünün 2030 yılı için Türkiye'ye öngördüğü rakam, 2010 yılında aşılmış oldu" dedi.

Türkiye'de 40 yaş üzerinde 10 kişiden birinde, 50 yaş üzerinde 6 kişiden birinde ve 60 yaş üzerinde 3 kişiden birinde diyabet sorunu olduğuna dikkati çeken Ersöz, "Türkiye'de her iki diyabetliden birisi maalesef hasta olduğunu bilmiyor. Ülkemizde 6.5 milyon diyabethastası olduğunu tahmin ediyoruz ancak bunlardan 3 milyonuna henüz diyabet tanısı konmamış'' diye konuştu.

"Uzun süreli diyabet, pek çok problemi de beraberinde getiriyor"

Ersöz, 40 yaş üstünde, daha evvel açlık kan şekeri ölçtürmemiş herkesin mutlaka açlık kan şekerini ölçtürmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kişinin diyabet olup olmadığı konusunda bir ön adım atması gerekiyor. Diyabet, özellikle de tip 2 diyabet çok sinsi bir hastalık ve zaman içinde ilerleme gösteriyor. İlk başta bulguları yeterli olmadığı için hasta diyabet olduğunu anlayamayabiliyor. Bu sürede diyabetin göz, böbrek tutulumu gibi tutulumları başlayıp, geri dönülmez bir sürece girilebiliyor. Bu yüzden erken tanı çok önemli ve bu nedenle tüm yetişkinlere kan şekerini ölçtürmeleri tavsiyesinde bulunuyoruz.''

Düzenli ve iyi tedavinin diyabetik hastalarda uzun ve dengeli bir hayat sağlayacağını anlatan Ersöz, sözlerine şöyle devam etti:

"Uzun süreli diyabet, pek çok problemi de beraberinde getiriyor. Buna rağmen, kontrolle diyabetin yol açtığı sorunlar çok büyük oranda önlenebiliyor. İyi bir kan şekeri, kan basıncı, kolesterol düzeylerinin kontrolü önemli. Tedavi ile diyabetin sebep olduğu kalp damar hastalıklarını, körlüğü, son dönem böbrek yetmezliğini ve bacak kayıplarını önlemek mümkün. Sigara kullanımının sonlandırılması gerektiği de unutulmamalı.''

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler