YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kuruluyor
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kuruluyor
11 Kasım 2014 23:39
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'deki eğitim araştırma hastanelerinin milletin bir zenginliği olduğunu, bu hastanelerin dinamiklerini korumak ve bir basamak daha yukarı çıkarmak istediklerini söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulmasına ilişkin kanun tasarısının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Hükümet adına söz alan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, AK Parti iktidarları döneminde hekime, hastaneye, ilaca, tıbbi teknolojiye ulaşım konusunda ciddi mesafe katettiklerini belirtti. Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık hizmetinde aldığı bu mesafenin, dünyada da bilimsel olarak değerlendirildiğini vurguladı.

Türkiye'nin sağlık turizminde, sağlık AR-GE'sinde, sağlık endüstrisinde, bulunduğu bölgenin merkezi konumuna erişebilecek dinamiklere sahip olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, bunun için bir akreditasyon enstitüsüne ihtiyaç olduğuna işaret etti.

Türkiye'de tıp alanındaki uzmanların yüzde 45'inin eğitim ve araştırma hastanelerinde yetiştiğini belirten Müezzinoğlu, "Ülkemizde 59 tane eğitim araştırma hastanesi var. Bunların dinamiklerinin daha güçlü olmasını istiyoruz. Eğitim hastaneleri bu ülkenin kurumsal yapılarıdır. Bunların daha güçlü olması kimi niye rahatsız ediyor? Ben eğitim hastanelerinde kimseye profesör, doçent unvanı vermedim, vermiyorum ve vermeyeceğim. Bu iş dün nasılsa bu tasarının kanunlaşmasından sonra da aynı olacak" diye konuştu .

Müezzinoğlu, bebek ölümlerinin son bir yılda arttığına ilişkin eleştirileri yanıtlarken, "Ülkenin 10 yıl öncesine 40 yıl öncesine bakalım. Yeni doğan yoğun bakımını bu ülke son 10 yıldır duymaya başladı" dedi.

Mehmet Müezzinoğlu, gelinen aşamada artık yenidoğan yoğun bakım uzmanı olmaması yönünde eleştiriler aldıklarını, bunların olması için de enstitülere ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Müezzinoğlu, Türkiye'deki eğitim araştırma hastanelerinin milletin bir zenginliği olduğunu, bu hastanelerin dinamiklerini korumak ve bir basamak daha yukarı çıkarmak istediklerini söyledi.

Temel hedeflerinden birinin anne-bebek ölümlerini daha aşağı çekmek olduğunu anlatan Müezzinoğlu, Türkiye'nin yenidoğan yoğun bakım uzmanı bulunmayan bir ülke olduğunu dile getirdi.

Tasarının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, tasarının maddelerine geçilmesi için yaptığı oylamada karar yeter sayısı bulunamaması üzerine yarın saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler