YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye 2025'te dünya ikincisi olacak!
Prof. Dr. Osman İlhan, 2013 yılında doğanların ortalama 80 yıl yaşayacağını belirterek, '2025’te ise hızlı yaşlanmada dünya ikincisi oluyoruz' dedi
Türkiye 2025'te dünya ikincisi olacak!
28 Eylül 2013 / 16:23 Güncelleme: 28 Eylül 2013 / 21:18

Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, 2013 yılında doğanların ortalama 80 yıl yaşayacağını belirterek, "2025’te ise hızlı yaşlanmada dünya ikincisi oluyoruz. Bu da, ’önümüzdeki dönemlerde ülkemizde sağlıklı yaşlı çok olacak’ demek oluyor" dedi.Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan ve Genel Sekreter Prof. Dr. Zafer Gülbaş tarafından ’2. Ulusal Geriatrik Hematoloji Kongresi’ kapsamında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

İlhan, yaptığı açıklamada, 2012 yılında yayınlanan OECD raporlarına göre Türkiye’de bir kişinin doktora gitme sıklığının yüzde 6.8 olduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nde bu oranın yüzde 5’in altında olduğunu ve vatandaşların Türkiye’de istediği zaman doktora ulaşabildiğini ifade etti. İlhan, 2013 yılında doğanların ortalama 80 yıl yaşayacağının beklendiğini dile getirdi. İlhan, "2025’te hızlı yaşlanmada dünya ikincisi oluyoruz, bu da ’önümüzdeki dönemlerde ülkemizde sağlıklı yaşlı çok olacak’ demek oluyor" dedi. Yaş artıkça kanser oranının arttığını söyleyen İlhan, sağlıklı yaşlanmaya doğru hazırlanırken çok miktardaki kan kanserinin de tedavi edilmeyi beklediğini dile getirdi.

Tedavi olan hastaların evde bakımı için nasıl bir yol izleneceği konusunda toplantı yaptıklarını bildiren İlhan, evde bakım hizmetinin önemine dikkati çekti.İlhan, "Bundan 10 yıl önce kemik iliği naklinde 300 nakil yaparken, bugün 3 bin rakamını telafuz ediyoruz ve Avrupa’da dördüncü sıradayız" diye konuştu.Geriatrik Hematoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Gülbaş ise, yaşlıların tedavi olduktan sonra iyi bakılması gerektiğine işaret ederek, sık ve düzenli olarak yapılan kontrollerle hastaların daha kaliteli yaşamasının sağlanabileceğini söyledi.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler