YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk psikologdan müthiş buluş!
Türk psikologdan müthiş buluş!
03 Nisan 2013 11:34
Uzman Psikolog Zafer Akıncı, geliştirdiği yöntemle çocukların ve yetişkinlerin dikkat seviyelerini 90 günde yüzde 40 arttırıyor.

Dünyada birçok benzeri olan yöntemi Türkçeye uyarlayıp geliştiren Akıncı, projesini Temmuz ayında Hollanda’da düzenlenecek olan Uluslararası Nöropikoloji Kongresinde sunacak.

Dikkatsizlik, odaklanamama, yoğunlaşma bozukluğu, hatırlamama gibi başarıyı olumsuz yönde etkileyen sorunları ortadan kaldırmak için çalışmalara başlayan Zafer Akıncı, geliştirdiği İQUP yöntemi sayesinde birçok kişiyi tedavi etti. Kişiye özgü çözümler sunan ilk yöntem olan IQUP ile özel materyaller eşliğinde kısa sürede sonuç alındığını belirten Akıncı, eğitimlerin 90 gün sürdüğünü, kişinin durumuna göre bu sürenin artış gösterebildiğini belirtti.

2000 kişiye uygulandı, yüzde 92 olumlu sonuç verdi

Yöntem geliştirildiği 2010 yılından bu güne yaklaşık 2 bin kişiye uygulandı ve yüzde 92 oranında başarı elde edildi. IQUP yöntemiyle özellikle çocukların ders dinlememe, anlayamama gibi bozuklukları erken yaşta tedavi edilip başarılı bir hayat sürdürmeleri amaçlanıyor. 8 yaşından 80 yaşına kadar her insana uygulanabilen yöntem Abant İzzet baysal Üniversitesi ile iş birliği içinde hazırlandı.

“Beynin kan gitmeyen kısmına egzersizlerle kan gitmsini sağlıyoruz”

Geliştirdiği yöntemi İHA’ya anlatan uzman psikolog Zafer Akıncı, “Sadece bilimsel egzersizler yardımıyla bir kişinin beyninde kullanmakta zorlandığı bölgeleri kanlandırarak kullanılır hale getiriyoruz, böylece beynin kapasitesine arttırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

“14 binden fazla uygulama var”

Kişinin zihinsel durumunu tespit etmek için öncelikle bir test yaptıklarını belirten Akıncı, “Testin sonucuna göre kişiye özel bir danışmanlık programı çıkartıyoruz. Oluşturulan programa göre kişinin beyninde etkin şekilde kullanamadığı yerleri tespit edip, bu yerlere uygun egzersizlerle çalışmalar yaptırıyoruz. Bu uygulama için kullandığımız yaklaşık 14 bin değişik egzersiz programımız var” dedi.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler