YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Kızılayı'ndan 'AIDS'li Kan' açıklaması
Türk Kızılayı'ndan 'AIDS'li Kan' açıklaması
26 Kasım 2013 00:38
Türk Kızılayı; "Türk Kızılayı'nın yaptığı tüm iş ve işlemler Kan ve Kan Ürünleri Kanunu, yönetmelikler ve kan bankacılığı bilimine uygun olarak yapılıyor" denildi.

Türk Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, "Türk Kızılayı'nın yaptığı tüm iş ve işlemler Kan ve Kan Ürünleri Kanunu, yönetmelikler ve kan bankacılığı bilimine uygun olarak yapılıyor" denildi.

Türk Kızılayı'ndan, bir gazetede "Kızılay'dan Tartışmalı Savunma; Kızılay'ın Değil Bilimin Hatası" başlığıyla yer alan haber üzerine yapılan açıklamada şöyle denildi:"Türk Kızılayı Merkez Tarama Laboratuvarlarında kullanılan ileri teknoloji cihazlar ve kitler, tüm dünyada kan bankacılığında kullanılan, kan bankalarına özel geliştirilmiş, güvenilirliğiyle kendini ispatlamış dünya markası ürünlerdir.

"Bağışlanan tüm kanların, bağışçının sorgulama formundaki beyanı ne olursa olsun Kan ve Kan Ürünleri Yönetmeliği gereği Hepatit B, Hepatit C, HIV ve Sifilis testlerinden geçtiği vurgulanan açıklamada, bu testlerin yapılmadan kanların hastanelere gönderilmesi gibi bir durum söz konusu olmaz”Türk Kızılayı'nın yaptığı tüm iş ve işlemlerin Kan ve Kan Ürünleri Kanunu, yönetmelikler ve kan bankacılığı bilimine uygun olarak yapıldığının vurgulandığı açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Türk Kızılayı hastanelere sunulan kan bileşenlerini gönüllü donörlerden aldığı bağışlar sayesinde elde etmektedir. Bu nedenle kan bağışçılarının doğru beyanda bulunmaları hem yasal hem de vicdani zorunluluktur. Dünyadaki örnekler incelendiğinde tüm testlere rağmen hastalara kan yolu ile bulaştığı görülmektedir.”

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler