YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Kızılayı 147 yaşında
Türk Kızılayı 147 yaşında
10 Haziran 2015 20:38
Türk Kızılayı, "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulduğu 1868'den bu yana yardıma muhtaçların yaralarını sarıyor.

Türk Kızılayı, "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulduğu 1868'den bu yana yardıma muhtaçların yaralarını sarıyor.

Türk Kızılayından kuruluşunun 147'nci yıl dönümü nedeniyle yapılan açıklamada, yardımseverlerin her geçen gün artan güveni ve desteğiyle ihtiyaç sahiplerinin umutlarının yeşertilmeye devam edildiği belirtildi.

Kurulduğu ilk günden bu yana bilgi, deneyim ve operasyonel güç bakımından Türk Kızılayının kendini donattığı ifade edilen açıklamada, 8 bölge afet yönetim ve lojistik merkezi, 25 yerel afet müdahale ve lojistik merkezi, acil haberleşme sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçlarıyla afet bölgesine en geç 2 saatte ulaşılabildiği ve 300 bin kişiye acil barınmayla beslenme imkanı sunulabildiği kaydedildi.

Açıklamada, Türk Kızılayının 2005'te Güvenli Kan Temini Programı'nı hayata geçirdiği anımsatılarak, o günden bugüne kan bağış oranının yüzde 443 oranında artırıldığı, 2014 sonu itibarıyla da 1 milyon 860 bin 226 ünite kan bağışına ulaşıldığı vurgulandı.

Ülke genelindeki 17 bölge kan merkezi bünyesindeki 82 hizmet biriminde 3 bine yakın personelle hizmetlerin sürdürüldüğü bildirilen açıklamada, "Kızılay, Türkiye'nin yıllık kan ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünitenin tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedeflemektedir. Kemik iliği bekleyen hastalara şifa olmak için Türkök Projesi'ni hayata geçiren Türk Kızılayı, 2015 sonunda 50 bin, 5 yıl sonra ise 250 bin donöre ulaşmayı hedefliyor" ifadelerine yer verildi.

"Türkiye'nin tanıtılmasına büyük katkı"

Kızılayın yardım elinin, ülke sınırlarının dışına uzandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Orta Doğu'dan Afrika'ya, Güney Asya'dan Kafkaslar'a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor. 147 yıllık tarihinde 90 farklı ülkede ihtiyaç anında Türk Kızılayı vardı. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları Türkiye'nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağladı.

Bugün Suriye, Irak, Somali, Nepal, Gazze ve daha birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonu yürüten Türk Kızılayı, ülke sınırları içinde ise her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmayı sürdürüyor. Ülke genelindeki 700'e yakın şubesi, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsüyle Türk Kızılayı, tüm bu çalışmaları yardımsever halkımızdan aldığı güçle gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor."

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler