YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk doktorlardan bir ilk
Türk doktorlardan bir ilk
11 Mart 2010 19:40
Antalya'da uygulanan yöntem, organ naklinde tıp literatürüne girdi.

36 yaşındaki şahsın testisindeki toplardamardan karaciğere atardamar yaptılar.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi ve Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı doktorları, tıp literatürüne yeni bir yöntem soktu. Antalya'da oğlundan karaciğer nakli yapılan bir hastanın, hastalıklı olan karaciğer atardamarının yerine testisinden alınan toplardamardan atardamar yapıldı.

Van'da yaşayan 36 yaşındaki Kerem Dizman, hepatit B nedeniyle 2 yıl önce karaciğer yetmezliği çekmeye başladı. Dört yıl önce aynı hastalıktan eşini kaybeden Dizman, karaciğer nakli için Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde sıraya yazıldı, ancak uygun karaciğer bulunamadı. Dört çocuk babası Dizman'ın durumunun kötüleşmesi üzerine, canlıdan karaciğer nakli yapılmasına karar verildi.

Karaciğer yetmezliği nedeniyle annesini kaybeden 20 yaşındaki Yılmaz Dizman, babası için gönüllü oldu. Yapılan tetkiklerin ardından Yılmaz'ın dokularının babasıyla uyumlu olduğu belirlendi. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından baba oğul, önceki gün sabah saatlerinde ameliyata alındı.

Doç. Dr. Alihan Gürkan ve Doç. Dr. Ayhan Dinçkan'ın katıldığı ameliyat sırasında, Kerem Dizman'ın karaciğerindeki atardamarının hastalıklı ve kullanılamayacak durumda olduğu görüldü. Ekip, bunun üzerine hastanın testisindeki toplardamardan karaciğere atardamar yapmaya karar verdi.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Ömer Özkan'ın da katıldığı ameliyatla, hastanın karaciğerine atardamar yapıldı.

DÜNYADA İLK KEZ UYGULANDI

Ameliyatın dünyada bir ilk olduğunu söyleyen Doç. Dr. Alihan Gürkan, "Hastanın testisinden gelen bir toplardamarı atardamarının yerine takıldı. Bu yöntem dünyada ilk kez uygulandı. Bu yöntemi organ nakli kongresinde sunacağız. Ayrıca, bilimsel yayınlarda yayımlanarak dünyaya duyuracağız. Bu yöntem, ameliyat sırasında aklımıza geldi. Testisteki damar daha uygun olduğu için oradan kullandık. Hastaya sağlık açısından bir sakıncası yok." dedi.

Ameliyatın oldukça başarılı geçtiğini ve hastanın tedavisinin organ nakli servisinde devam ettiğini belirten Gürkan, "Oğlunun karaciğerinin yaklaşık yüzde 65'ini alarak babaya naklettik. İki ameliyat yaklaşık 13 saat sürdü. Baba nakil olamasaydı bir yıl içerisinde yaşama şansı yüzde 30'du. Şu an ikisinin de sağlık durumları iyi. Donörü birkaç gün içerisinde taburcu ederiz. Baba da bir hafta sonra taburcu olur." diye konuştu.

LİTERATÜRE GİRDİ

İlk kez uygulanan yöntemle tıp literatürüne giren Kerem Dizman ise, şunları söyledi; "Eşimi aynı hastalıktan 4 yıl önce kaybetmiştim. Ben de aynı hastalığa yakalanınca adeta hayatımız karardı ama ciğerimin ciğeriyle hayat buldum. Çok mutluyum."

Babasına ciğerinden vererek şifa bulmasına vesile olan Yılmaz Dizman da, "Doktorlar 'canlıdan nakil yapalım' deyince hiç düşünmeden gönüllü oldum. Hayat bizim için yeniden başlıyor." şeklinde konuştu. CİHAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler