YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk doktorlar Kenya'da şifa dağıtıyor
Türk doktorlar Kenya'da şifa dağıtıyor
13 Nisan 2013 11:32
Kenya Mombasa Devlet Hastanesi Pratisyen Hekim Dr. Enver Yusuf, Türk doktorların, Kenya'da özellikle kamplarda yaşayanların dertlerine çare olmaya çalıştığını söyledi.

RİDA İnsani Yardım Vakfı'nın davetiyle Konya'ya gelen Dr. Enver Yusuf, yaptığı açıklamada, Türkiye'den iki haftada bir gönüllü doktorların Kenya'ya hizmet için gittiğini söyledi.

Kenya'da 600 bin kişinin yaşadığı Dadaap Kampı'nda bulaşıcı hastalıkların görüldüğünü belirten Yusuf, "Türk doktorlar buralarda yoğun mesai harcıyor. İki haftada bir bazen her hafta Türkiye'den bir sağlık heyeti bu kamplarda hizmet veriyor" dedi.

Doktorların yanı sıra aralarında sağlık memurlarının da bulunduğu gönüllü grupların, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla Kenya'da görev yaptığını ifade eden Yusuf, şöyle devam etti:

"Açlık ve gıdasızlık nedeniyle ölümcül hastalıklar kol geziyor. Su problemi olmasından dolayı sıtma, kolera, buna bağlı olarak ishal gibi vakalar yaşanıyor. İlaç yetersizliği had safhada. Çoğunluğu çocuklardan oluşan kamplarda insanlar, bir taraftan hastalıklarla boğuşuyor bir taraftan da yaşam mücadelesi veriyor. Kenya'da birçok yerde, özellikle kamplarda yaşayanların sağlık sorunlarına Türk doktorlar çare arıyor. Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları, ülkemize karşı büyük hassasiyet gösteriyor. Geçen sene RİDA, Kenya'da 700 çocuğu sünnet ettirdi. Dadaap kampındaki Abdulhakim Şeyh Muhammed isimli çocuk, tedavisi yapılmasaydı ölecekti. Kalbinin iki bölümü arasında bir delik ayrıca kalp kapaklarından birinde de yırtık tespit edilmişti. RİDA öncülüğünde Konya'ya getirilerek, burada ameliyat edildi ve sağlığına kavuştu."

RİDA İnsani Yardım Vakfı Başkanı Mehmet Şahin ise ağırlıklı olarak eğitim alanında hizmet verdiklerini söyledi.

Şahin, "Kenya'da faaliyette olan 2 bin 200 yetim çocuğun barındığı eğitim merkezimiz var. Normal eğitim görüyorlar. Orada, 1 aşevi, 9 mescit, 9 medrese ve 1 araçla hizmet veriyoruz. Geçen yıl 700 çocuğu sünnet ettirdik. Bu yıl daha geniş çaplı bir sünnet organizasyonu düzenleyeceğiz" dedi.

 

AA

Etiketler: ,
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler