YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk doktordan horlamaya çözüm
Türk doktordan horlamaya çözüm
17 Aralık 2009 18:17
Türk doktor, horlama şikayetini asgariye indiren bir tedavi yöntemi geliştirdi.

Almanya'nın Hamburg kentinde yaşayan doktor Bülent Uğurlu, horlama şikayetini asgariye indiren bir tedavi yöntemi geliştirdi.  
 
Geliştirdiği yöntemi Münih'teki Basın Kulübünde düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtan Bayburt doğumlu Kulak-Burun-Boğaz uzmanı Uğurlu, şimdiye kadar 120 hasta üzerinde denediği yöntemin yüzde 94 oranında başarılı olduğunu belirtti.

Uğurlu'nun geliştirdiği tedavi yönteminde, hastanın damağında lokal aneztezi eşliğinde birkaç dakika süren invazif bir cerrahi müdahalede bulunuluyor. Uygulamadan bir hafta sonra ise hasta kontrole çağrılıyor.

Tıpta "Rhonchopatie" olarak adlandırılan ve uyku bozukluğu sorununa yol açan aşırı horlama sorununun 40 yaş üstü erkeklerde yüzde 60, kadınlarda ise yüzde 40 oranında görüldüğünü belirten Uğurlu, geliştirdiği yöntemle söz konusu şikayetin normal seviyeye indirilebileceğini, tedavi masrafının ise 990 avro olduğunu kaydetti.

Almanya'da halen 15 merkezde uzman doktorlar tarafından uygulanmakta olan "Snorolift" yöntemine Türkiye'den de talep geldiğini ifade eden Uğurlu, tedaviyle ilgili bir tanıtım kampanyası başlatacağını sözlerine ekledi.
 
 
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler