YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tüp bebek'te büyük tehlike
'Tüp bebek'te büyük tehlike
03 Kasım 2010 18:05
Bilim adamları, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuklardaki büyük tehlikeyi açıkladı.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmada, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuklarda, yöntemin kendisinden kaynaklanan nedenlerle spastik olma riskinin iki kat fazla olduğu belirlendi.

Daily Telegraph'taki habere göre, Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi bilim adamlarının 90 bin çocuk üzerinde yaptığı araştırmada, tüp bebek yöntemiyle doğan çocuklarda, beyninde oluşan bir hasara bağlı olarak kalıcı duruş, hareket, denge kusuru ve konuşma problemleriyle kendisini gösteren Cerebral Palsy hastalığı riskinin daha fazla olduğu saptandı.

Araştırmada, bu durumun kısırlık nedeninin bir sonucu olmadığı, bizzat yöntemin kendisinden kaynaklandığı da belirlendi.

Araştırmaya göre, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen her 176 çocukta birinde spastik bozukluk görülüyor. İngiltere ortalamasına göre ise normal yolla dünyaya gelen her 400 çocuktan birinde bu hastalığa rastlanıyor.

Human Reproduction dergisinde yayınlanan araştırmayı yapanlardan Dr Jin Lieang Zhu, yine de spastik çocuk dünyaya getirme riskinin genel olarak düşük olduğunu belirtti. AA
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler