YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trafikte bunu yapanlar yandı
Hususi araçların şoför koltuğunda sigara içme dönemi sona erdi. Direksiyon başında sigara içenlere 88 lira ceza yazılacak.
Trafikte bunu yapanlar yandı
13 Eylül 2013 / 11:14 Güncelleme: 13 Eylül 2013 / 14:51

Arabaların sürücü koltuğunda sigara içme dönemi sona erdi. Sürücü koltuğunda sigara içen sürücü 88 lira ceza ödeyecek.

Restoran, bar, lokanta gibi kapalı mekânlarda sigara içilmesine izin verilen işletmeler, bir yıl içinde bu hükmü üç defa çiğnerse 10 gün ila 30 gün süreyle kapatılacak.

Her bir ihlalde ise kesilen para cezası katlamalı olarak uygulanacak. TGRT Haber'de yayınlanan Basın Odası'nda programına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kapalı mekanlardaki sigara yasağına uymayan işletmelerin, ikinci cezada kapatılacağını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu'nun sözünü ettiği kanun 11 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6487 sayılı torba yasa.

Kanuna göre, artık hususi araçların sürücü koltuklarında da sigara içilemeyecek. Yeni kanunla tütün içersin ya da içermesin, elektronik sigara ve bitkisel nargile gibi tütün ürünü taklit eden her türlü ürün 'tütün ürünü' kabul edilecek ve aynı yasaklara tabi olacak. Sigara yasağını ihlal eden işletmeler yeni dönemde daha ağır cezalarla karşılaşacak.

Buna göre tütün tüketimine izin veren işletmeler bir yıl içinde aynı ihlali iki kez tekrarladıkları tespit edilip, üçüncü tekrarda 'kapatma' cezası alacak. Yeni yasa değişikliğiyle "Bu maddedeki cezaları gerektiren fiillerin bir yıllık dönemde tekerrürü halinde idari para cezası bir kat; ikinci tekerrürü halinde iki kat artırılarak verilir. Aynı dönemdeki üçüncü tekerrürde de iş yeri on günden bir aya kadar kapatılır" hükmü getirildi.

TRAFİK TERÖRİSTLERİ
 // MAHALLENİN ANTİK YORUMCUSU
Kimsenin yandığı veya yanacağı yok! Bu ülkede daha bugün Van da, hamile taşıyan ambulans aracı, arkadaki araca yol vermediği için, trafik teröristlerince, sağlık personelleri levye ile dövülerek komalık edildi. Ondan sonra, vay efendim bizi AB ye almıyorlar, yok bizi olimpiyatlara almadılar diye yakınırız. Daha öldürülen Japon turist in utancı üzerimizde iken hemde....
13 Eylül 2013 Cuma 12:53
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler