YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Toprak olacağına umut olsun"
"Toprak olacağına umut olsun"
15 Mart 2013 15:22
Dünya Böbrek Günü dolayısıyla Türk Böbrek Vakfı tarafından düzenlenen "Kadavradan Organ Bağışı" konulu toplantı, akademisyenler, sanatçılar, hukukçular, organ bağışçıları, kadavradan nakil olanlar ve nakil bekleyen hastaların katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Türk Böbrek Vakfı başkanı Timur Erk, vakfın kuruluşundan bu yana böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincini arttırmak amacıyla birçok projeye imza attı.
 
Türk Böbrek Vakfı, bugüne kadar yaptığı çalışmalar ile binlerce kişiyi organlarını bağışına teşvik etti. Dünya Böbrek günü nedeniyle toplantıda yer alan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Nane 20 yaşında jet ski kazası sonucu geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden yeğeninin organlarını bağışladığını söyledi.
 
Prof. Dr. İsmet Nane; "Şu an altı kişi yeğenimin organları ile yeniden hayata tutundu ve yeğenimin organlarının başkalarına umut olması acımız birazda olsa da hafifletti. Prof. Dr. İsmet Nane, hem nakil yapan bir tıp insanı hem de yakının organlarını bağışlamış bir birey olarak tüm halkı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.
 
Prof. Dr. İsmet Nane’nin yaşadığı olayı paylaşmasının ardından TBV başkanı Timur Erk, yirmi yıl önce on dokuz yaşındayken kayak kazası sonucu hayatını kaybeden kızını hatırladığını söyleyerek gözyaşlarına boğuldu. Erk, hayatını kaybeden tek evladının organlarında yaşadığı büyük acıya rağmen bağışladıklarını açıkladı. Timur Erk "Bu hayatta yaşanabilecek en büyük acı evlat acısıdır ben bu acıyı yaşamış bir babayım organlarınız toprak olacağına başka hayatlara umut olsun herkes organlarını bağışlasın" diyerek sözlerini tamamladı.
 
22 bin kişi böbrek bekliyor
 
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Türkiye'de yaklaşık 65 bin vatandaşın diyaliz tedavisiyle hayatını sürdürdüğünü "22 bin kişinin böbrek beklediğini ve diyalizin zor bir durum olduğunu ifade etti. Erk, her yıl 3 bin kişiye böbrek nakli gerçekleştiriliyor, bunun sadece yüzde 20'si beyin ölümü sonrası kadavradan, yüzde 80’ni ise canlıdan sağlanıyor. Erk, "Hedefimiz kadavradan organ bağışı sayısını yukarı çekmek hiç kimsenin günün birinde organ nakline ihtiyacı olmayacağının garantisi yok" dedi.
 
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Elik de "Kur'an-ı Kerim'in de ifade ettiği ve hepimizin de bildiği gibi insan, kâinatın en gözde varlığıdır. Hayatı da kıymetlidir, değerlidir. Bunun için yardıma ihtiyaç duyan, ‘beni kurtarın’ diyenlere, yardım etmek nefes almalarına katkı sağlamak büyük sevaptır" dedi.
 
Sanatçı Erol Evgin de toplantıda edindiği bilgileri ailesiyle paylaşacağını ifade etti. Organ bağışının önemine değinen Evgin, şöyle konuştu: "Ailemiz 35 kişi dolayısıyla 70 tane böbrek getirebilirim size. Bu toplantıdan büyük bir cesaretle ayrılıyorum" diyerek hastalara büyük destek oldu.
 
 
İHA
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler