YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Toplum olarak çocuklarımızı korumak istiyoruz'
'Toplum olarak çocuklarımızı korumak istiyoruz'
26 Haziran 2008 22:02
'Toplum olarak çocuklarımızı korumak istiyoruz'


CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, bebek tecavüzcülerinin ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını öngören yasa teklifinin bir an önce TBMM gündemine alınarak yasalaştırılması için uğraşıyor.
Kamuoyu desteğini arkasına alarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve milletvekillerinin dikkatini çekmeyi amaçlayan Arıtman, “Bu konuya ilgi ve duyarlılık göstermelerini sağlamaya çalışıyorum. Bu yasal hazırlık muhalefete kalmamalı, Adalet Bakanlığı tarafından yapılmalıydı” dedi.

Türkiye'de çocuk pornosu skandalının önüne geçmek için yapanlara müebbet hapis cezası verilmesini savunan CHP'li Canan Arıtman bu konuda hazırladığı yasa teklifini TBMM gündemine sundu. Arıtman, teklifin yıllarca sıra bekleyip, kadük olmaması için “www.tbmm.info/cananaritman” adresli web sitesine anket yaparak kamuoyu desteği sağlamaya çalışıyor.
Arıtman, konuyla ilgili kendi sitesinde yaptığı ankette, yönelttiği “Bebek tecavüzcülerinin ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını öngören yasa teklifinin bir an önce TBMM gündemine alınarak yasalaşmasını istiyor musunuz?” sorusuna beş günde 176 bin 787 kişinin ‘Evet’, 412 kişinin ise ‘Hayır’ dediğini belirtti. Arıtman, “Sistem çöktü., TBMM Bilgi İşlem Müdürü, meslek hayatı boyunca bu kadar yoğun katılıma şahit olmadığını söyledi. Ankete ‘hayır' diyenler de e-mail göndererek, müebbet hapis cezasını az bulduklarını, idam cezası istedikleri için hayır dediklerini dile getiriyor” dedi.


ÇOCUKLARIN BU YASAYA ACİL İHTİYACI VAR

Arıtman, teklifin yasalaşmasının iktidarın inisiyatifinde olduğuna dikkat çekerek, “İktidar isterse yasalaşır, istemezlerse hiçbir zaman sıra gelmez, görüşülmez. Toplum olarak çocuklarımızı korumak istiyoruz. Çocukların bu yasaya acil ihtiyacı var. Bir an önce görüşülmesini sağlayabilmek için bu yolu denedik. Halkın talebini hükümete, Başbakan'a, Adalet Bakanı'na bu yasanın istendiğini göstermek istiyorum” dedi.

Arıtman, ilgiyi ve duyarlılığı artırmaya çalıştığını belirterek, “Aslında böyle bir yasa hazırlığının muhalefet partisine kalmaması gerekirdi. Bu tür yasal hazırlığı bence Adalet Bakanlığı derhal yapmalıydı. Onlar tarafından meclis gündemine getirilmeliydi. Ancak bunu yapmadılar. İzmir'de 17 aylık bebeğe tecavüz olayından sonra Hükümet'in böyle bir yasal düzenleme ile karşımıza gelmesini bekledik. Yasa tasarısını getirmek de yeterli değil. Onun yasalaşması da hükümetin elinde. Milletle beraber hükümetin dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Duyarlı olunması gereken bir konu” dedi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler