YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tiryakiye kötü haber! Sigaraya sınırlama
Tiryakiye kötü haber! Sigaraya sınırlama
03 Nisan 2016 08:07
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Yeni düzenlemeyle çocuk parklarında sigara içilemeyecek, şezlongların yüzde 50'sinde, diğer açık alanların ise sadece yüzde 25'inde sigara içilebilecek.

Sigarayla mücadelede yeni bir dönem başlıyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul'da dün gazetecilerle bir araya geldi. Müezzinoğlu sigarayla mücadelede yapılacak yeni düzenlemeyi özetle şöyle anlattı:

KANSER DÜŞTÜ

Sigara mücadelesinde önemli bir başarı elde ettik. Vatandaşlarımızın en büyük korkusu, kanser olmak. Kanserde erken teşhiste yüzde 8 ile 10 oranda düşüş yakalamaya başladık. Bu büyük bir rakam. Tütüne bağlı gelişen yeni kanser hastası sayısı 33 binden 30 binlere inmiş.

YENİ DÜZENLEME

Yakaladığımız başarıyı daha güçlü hale getirmek için belli düzenlemeler getirdik. Bunlardan biri, vitrinlerde sigara satışı yerine kapalı dolaplarda satış. Açık alanlarda içiliyor. Bir açık alan restoranı ya da çay bahçesini düşünün. Yüzde 25 diliminde sigara içilen bölüm, yüzde 75 sigara içilmeyen bölüm. Plajlarda şezlonglar belli. Şezlongların yüzde 50'si sigara içilemeyen olacak. Alanlara göre oranlarda değişme olabilir. Çocuk bahçeleri diyoruz. Çocuk parklarında, bir taraftan çocuğu parka götüreceksiniz, yanda oturma grubunda sigara içiliyor. Çocuk parklarında sigara içimini yasaklıyoruz. Normal parklarda ise sigara içim alanları yüzde 25'lik alan olacak. Bu alanları belediye belirleyecek. AVM'lerin kalabalık hastanelerin giriş çıkış kapıları önünde de yine belirli mesafeler belirlenecek. Üniversite kampüslerinde sigara satışı yasaklanacak. Düzenlemeleri TBMM'ye havale ettik.

HASTANELER YENİLENİYOR

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu İstanbul'daki hastanelerle ilgili şöyle konuştu: "Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni 2017 Eylül gibi açarız. Haseki'yi yeniden yapacağız. Okmeydanı'nda yapılanma devam ediyor. Başakşehir Şehir Hastanesi'nin bitmesi 2 yılı bulur. Çapa ve Cerrahpaşa'yı aynı anda dönüştürmek sorun açar."

1
 // 1
Bende sigara içiyorum yasaklandı her yerde ancak alkol milletin hayatını ve huzurunu daha çok etkiliyor sarhoş ve konsomatrisler milletin huzurunu daha çok kaçırıyor içkili mekanlar şehir sınırından en az 30 km dışarıda olsun içki satışları da sadece oralarda yapılsın millette huzur bulsun insanlarda huzurla dolaşsın sokaklarda biraz şu konuya el atın .......
03 Nisan 2016 13:41
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler