YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tıpta Mucize: Bağırsak bakterileri kanser tedavisinde kullanılabilir!
Tıpta Mucize: Bağırsak bakterileri kanser tedavisinde kullanılabilir!
08 Kasım 2015 12:15
Tıpta geçtiğimiz her gün yeni çıkan mucize tedavi yöntemleri hızlı bir şekilde devam ediyor. Son zamanlardaki mucize ise Bağırsak bakterilerinin kanser tedavisinde kullanılacağı haberi ile hareketlendi.

Bağırsaklarda yüzlerce trilyon mikroskobik boyutta tek hücreli mikrop yaşıyor. Bu insan bedenindeki tüm hücre sayısının 10 katı.

Bu mikropların çoğunun belli yararları var. Birçok bilim insanı bu mikrobiyotaların nasıl bir işlevi olduğunu araştırıyor.

Science dergisine çıkan son bir çalışma bu varlıkların bazılarının kanserle mücadele ettiğini ortaya koydu.

Fareler üzerinde araştırma yapan Chicago Üniversitesi'nden Tom Gajewsky ve meslektaşları, fare bağırsaklarındaki mikrobiyotaların ölümcül melanom deri kanserine  karşı çok güçlü bağışıklık tepkisi ortaya koyduğunu keşfetti.

Farelere kemoterapide kullanılan PD L-1 ilacı verildiğinde tümörlerin neredeyse yok olduğu gözlemlendi.

Gajewsky, bazı hastaların tümörlerinin tamamen yok olduğunu ve senelerdir sorunsuz yaşadıklarını söylüyor. Araştırmacı, bunun yalnızca bazı fareler için geçerli olduğunu, önemli olanın bağışıklık tepkisini daha güçlendirecek ve böylece daha fazla farenin tümörlere direnç göstermesini sağlayacak yöntemler geliştirmek olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar bir laboratuvardan aldıkları farelerin melanoma karşı dirençli olduğunu fark etmiş. Ancak başka bir laboratuvardan aldıkları farelerde aynı direnç görülmemiş.

Ancak fareler tek gruba indirgendiğinde tüm bireylerde görülen tümörler küçülmüş.

Araştırmacılar beraber yaşayan farelerin yararlı bağırsak mikrobiyotalarını paylaştığını düşünüyor.

Güçlü direnç gösteren farelerden dışkı örneği alan araştırmacılar güçsüz farelere dışkı transferi yaptıklarında her iki gruptaki tümör gelişiminin yavaşladığını görmüşler.

Bifobacterium ailesi altındaki bağırsak bakterilerinin özellikle yararlı olduğu gözlemlenmiş.

Gajewsky PD L-1'le beraber kullanıldığında Bifobacteriumlar'ın akciğer, boyun ve baş bölgesindeki kanserlerin tedavisinde kullanılabileceğini düşünüyor.

Antikor ilaçları son derece pahalı. Ancak ufak dozlarda mikrobiyota kullanımı bu tedavileri daha geniş kitleler için erişilebilir kılabilir.

Gajewsky, gelecekte bu tedavilerin gelişmekte olan ülkelere ihraç edilebileceğini söylüyor. Pahalı tedavilerin uzun bir süre birçok ülkede kullanılamayabileceğini söyleyen uzman, probiyotik tedavilerinin kolay ve ucuz biçimde çözüm oluşturabileceğini belirtiyor.

Probiyotik olarak da bilinen mikrobiyotalar içeren ürünler şimdiden kullanılıyor.

Ancak Gajewsky, bu ürünlerin kullanımının bağışıklık sistemini yavaşlatabileceği, kanser gelişimine neden olabileceği ya da tümörle mücadele eden ilaçların etkinliğini azaltabileceği uyarısında da bulunuyor.

Bağırsak florası nedir?

Bağırsak florası sindirim sisteminde yaşayıp konak organizmanın sindirimiyle ilgili çeşitli yararlı işlevler gören mikroorganizmalardır.

Ortalama bir insan vücudunda 1013 hücre varken sindirim sisteminin içindeki mikroorganizma sayısı bunun on katı kadardır. Bakteriler kalın bağırsaktaki floranın çoğunu, dışkının da %60'ını oluştururlar. Sindirim kanalında yaşayan tür sayısı tahminen 300 ila 1000 arasında olup, çoğu uzmanın görüşü bunun 500 dolayında olduğudur.[3][7][4] Ancak bunların %99'u 30-40 türe ait olmaları muhtemeldir.Bağırsak florasını oluşturan canlılar arasında maya türleri de vardır.

Bağırsak florası ile insanlar arasındaki ilişki simbiyotik ve mutualistiktir, her iki tarafa da yarar sağlar. İnsanlar bağırsak florası olmadan yaşayabilseler de, bağırsak florasının kullanılmayan maddeleri fermantasyon ile kullanılır maddelere dönüştürmek, bağışıklık sistemini eğitmek ve zararlı organizmaların büyümesini engellemek gibi yararlı işlevleri vardır. Ancak bazı bağırsak mikroorganizmaları hastalık da yapabilir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler