YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tıp kitapları yeniden yazılacak
Beyindeki konuşma merkezinin sanılan yerde olmadığı ortaya çıktı.
Tıp kitapları yeniden yazılacak
31 Ocak 2012 / 17:46 Güncelleme: 31 Ocak 2012 / 18:18

ABD'deki Georgetown Top Fakültesi'nden Dr. Josef Rauschecker ve ekibinin yaptığı araştırma, ilk kez 19. yüzyılın sonunda Alman nörolog Carl Wernicke tarafından tanımlanan, beynin baskın yarımküresinde bulunan ve dili yorumlama, anlama yetisiyle ilişkisi olduğu belirlenen Wernicke alanının beyinde farklı bir yerde bulunduğunu gösterdi.

Rauschecker ve ekibi yüzden fazla kişinin beyin taramalarını inceledi ve Wernicke konuşma merkezinin yanlış yerde varsayıldığı sonucuna vardı.

Bilimadamları, bu alanın ön beyne ve işitme korteksine yaklaşık 3 santimetre daha yakın, dolayısıyla Wernicke'in belirlediği bölgeden çok uzak olduğunu belirtti.

Rauschecker, bu sonuçların tüm nöroloji ve tıp kitaplarının yeniden yazılması anlamına geldiğini vurgulayarak, insanlar ve primatlarda benzer bölgelerin beynin aynı yerinde bulunduğunu ve bunun yeni araştırmalar açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Araştırma sonuçları Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin dergisinde yayımlandı. AA

bunu tam otuz yıldır biliyorlar...
 // ibrahim çelikoğlu
Beğin okumasını tam otuz yıldır yapıyorlar.Misal:Lazer ışınlarının beğin içine nufuz ettiğini düşünün..Tam olmasa dahi kişileri ayırt edebilecek kadar,kaba taslak.Karpuzmu,kavunmu,kabakmı olduğunu bilemeseler dahi yuvarlak bir şekili beğnin algıladığını bilebilirler.Kalp atışını,aşk,şehvet gibi halleri tam olmasada bilebilirler.vs.Biz bu yüzden yıllardır elimizde ispatımız var.Çıksınlar diye bağırıp "paranoit-şzofreni"damgası yedikse bu yüzdendi...
31 Ocak 2012 18:22
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler