YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tıp dünyası Durdane'yi konuşuyor
Tıp dünyası Durdane'yi konuşuyor
27 Ocak 2013 14:41
Türkiye'de ilk defa aynı anda kadavradan iç ve dış menisküs nakli yapılan 18 yaşındaki genç sporcu Durdane Kökbudak'ın ameliyatı, dünyada da nadir bir durum olmasından dolayı tıp çevrelerince ilgiyle konuşuluyor.

Elde edinilen bilgiye göre, ailesinin istememesine rağmen atletizmle ilgilenmeye başlayan ve 2007 yılında Küçükler Kategorisi Puanlı Atletizm Yüksek Atlama Türkiye Şampiyonası'nda üçüncülüğü olan Durdane Kökbudak'ın çok sayıda da bölge birinciliği bulunuyor.

Aynı zamanda birinci ligdeki bir voleybol takımında da oynamaya başlayan Kökbudak'ın, 11 yaşındayken voleybol milli takımına çağrıldığında menisküslerindeki rahatsızlığı ortaya çıktı.

İlk başlarda ağrıları olduğunda ailesinin ve çevresinin ''gençsin, büyüme dönemindesin'' diyerek önemsemediği ve gittiği hastanede iç ve dış menisküsleri alındığı iddia edilen genç sporcu, nakilden başka çaresinin olmadığını öğrendi.

2011 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu genç yaşta hayata veda eden Galatasaray Voleybol Yıldız Takımı oyuncusu Ayşe Himmetoğlu'nun menisküsünün, ortada mevzuat açısından hiç bir engel bulunmamasına rağmen voleybolcu Kökbudak'a nakledilememesi yetkilileri harekete geçirdi.

Geçen yıl 14 Şubat'ta Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Başkanı Prof. Dr. Murat Bozkurt başkanlığındaki ekip tarafından Kökbudak'a, kadavradan aynı anda iç ve dış menisküs nakli gerçekleştirildi.


-Aynı anda iç ve dış menisküs nakli-


Türkiye'de aynı anda iç ve dış menisküs nakli yapılan genç kızın ameliyatı, bugüne kadar sadece iç ya da dış menisküs ameliyatı yapılması nedeniyle dünyada da ilgi uyandırdı.

Tıp literatürüne girmesi beklenen nakil, ABD, Avusturya, Danimarka ve Almanya'daki uluslararası toplantılarda alanında uzman ortopedi ve travmatoloji doktorlarına anlatıldı.

Artık nakil yapılan sağ dizini bükmeye başlayan genç sporcu, yeniden sahalara döneceği günün özlemini çekiyor.

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler