YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tıp alanında bir ilk: Titanyum Göğüs kafesi
Tıp alanında bir ilk: Titanyum Göğüs kafesi
14 Eylül 2015 08:12
İspanya'da inanması güm bir tıp teknolojisi gerçekleştirildi. İspanyol doktorlar, tıp alanında bir ilke imza atarak bir kanser hastasına 3D yazıcıda üretilen titanyum göğüs kafesi nakletti. Hasta iki hafta sonra taburcu edildi.

Salamanca Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen ameliyatta, 54 yaşındaki hastaya titanyumdan üretilen göğüs kafesi nakledildi. Doktolar, tümörün yayıldığı kemiklerin yerine, sağlıklı kemiklere tutunacak protezi yerleştirdi.

3D yazıcıda üretilen protez, Avustralya'nın Anatomics firması tarafından geliştirildi. Bilgisayar tomografisi ile İspanyol hastanın göğüs kafesi ve ona yayılan tümörün modelini çıkaran mühendisler, ardından hastaya uygun olarak tasarlanan protezi 3D yazıcıda bastı.

Protez, CSIRO firmasının 1,3 milyod dolarlık Arcam yazısında üretildi. Elektron ışınıyla üretim yapan basıcı, haznesine yerleştirilen metal tozu eriterek tabaka tabaka işledi.

CSIRO adına açıklama yapan Adam Knight, geleneksel yöntemlerle benzer bir protezin üretilmesinin mümkün olmadığını, 3D yazıcılar sayesinde her hastaya özel protez geliştirilebileceğini belirtti.

İspanyol doktorlar, nakledilmesinin iki hafta sonrasında hastanın taburcu olduğunu açıkladı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler