YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Televizyon seyrederken şişmanlamayın
Televizyon seyrederken şişmanlamayın
15 Kasım 2013 11:45
Kış gecelerinde televizyon karşısında geçen zamanın artması ile birlikte kişinin daha fazla yeme isteği duyacağını belirten Beslenme Uzmanı Sevhan Uygun, bunun sonucunda ise kilo artışı ve sağlık problemlerinin ortaya çıkabileceğini söyledi.

Yaza doğru hızla kilo verip, kışın verilen kiloların alınmasının istenilmeyen bir durum olduğunu belirten uzmanlar, kış aylarında günlerin kısalması ve gecelerin uzaması ile beslenmenin önemli bir boyut kazandığını ifade etti.

Yazdan kışa geçişte bağışıklık sisteminin de zayıfladığını anlatan Doruk Sağlık Grubu Beslenme Uzmanı Sevhan Uygun, daha çok enerjiye ihtiyaç duyulabileceğini söyledi. Soğuk havalardan korunmak ve metabolizmayı hızlandırmak adına kış aylarında daha fazla tatlı tüketimi ve karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklerin tüketimi arttığı kaydeden Uygun, "Kış aylarında düzensiz olarak yenilen yemek ve tatlıların sonucunda kişilerde kilo artışı ve sağlık problemleri ortaya çıkar.

Kış aylarında televizyon karşısında geçen zamana daha fazla olduğu için hareketlerimiz daha kısıtlıdır. Bu yüzden "abur cubur" diye nitelendirilen yiyecekler daha fazla tüketilir. Yağlı, şekerli, hamurlu yiyecekler yerine taze sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Bunlar ceviz, badem, kuru kayası, kuru incir ve kuru üzün gibi hem vitamin hem de mineral açısından zengin olan ve tatlılarla tatlı ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Enfeksiyonlara yakalanmamak için vitamin ve minerallerden zengin beslenmeli. Özellikle A, C, B6, E vitamini ve çinko, selenyum minerallerinden zengin olan kış sebzelerinden brokoli, lahana, Brüksel lahanası, kırmızı lahana, karnabahar, havuç, marul, yeşilbiber, roka, sarımsak, soğan ve meyvelerden portakal, mandalina, greyfurt, kivi, elmadan bir veya birkaçı günlük beslenmemizde yer almalı" diye konuştu.

Yemekleri pişirirken dikkat edilmesi gerektiğini de belirten Uygun, "Yağda kızartmalardan olabildiğince kaçınılmalıdır. Cips, kola gibi yiyecek ve içeceklerin yerine etli veya peynirli sandviç, ayran yoğurt ve süt gibi içecekler tüketilmelidir.

Etli yemeklerde de yağsız et kullanılmalı. Kızartma yerine ızgara veya buğulama veya fırında pişirme tercih edilmeli. Güneşten mahrum kaldığımız için D vitamini ve Omega-3 vitamini için ise haftada bir iki defa balık tüketimi sağlanmalıdır" şeklinde tavsiyelerde bulundu.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler