YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tek seansta böbrek nakli ve bypass
Tek seansta böbrek nakli ve bypass
19 Haziran 2014 22:45
Antalya'da iki hastaya, birer gün arayla aynı seansta hem bypass ameliyatı hem de organ nakli yapıldı.

Antalya'da böbrek nakli olmak için hastaneye giden iki hastanın kalp damarlarının da tıkalı olduğunun tespit edilmesi üzerine, hastalara aynı seansta hem bypass ameliyatı hem de organ nakli yapıldı.

İki hastaya, birer gün arayla aynı seansta hem bypass ameliyatı hem de organ nakli yapıldı. Ameliyatları gerçekleştiren ekipte yer alan Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakil Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, canlı vericili organ nakli yapılırken, hem alıcıya, hem vericiye 50 civarında test uygulandığını belirterek, vericinin organını bağışlamaya, alıcının da ameliyat olmaya uygun olup olmadığının belirlendiğini söyledi.

Nakil olacak hastaların kalp damarlarında tıkanıklık olduğunun belirlendiğini vurgulayan Prof. Dr. Demirbaş, "Kontroller sırasında hastaların bypass ameliyatı olmaları gerektiği ortaya çıktı. 4 yıl önce başlattığımız bir yöntemle, hastalara aynı seans içerisinde bypass ve daha sonrasında böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirdik. Bunun nedeni, diyaliz hastalarının bypass ameliyatı olduktan sonraki 6 ay içerisindeki ölüm oranları yüzde 25'e kadar çıkabiliyor. Fakat bu ameliyatları birlikte yaptığınız zaman bu oranları çok düşürebiliyoruz" dedi.

Eşinin böbreği ile yüzü güldü

Eşinden böbrek alarak sağlığına kavuşan 67 yaşındaki Mustafa Çetin, 1967 yılından beri şeker hastası olduğunu belirterek 11 aydır da diyalize girdiğini söyledi. Diyalize girerken eşinin sürekli yanında olduğunu aktaran Çetin, eşinin; "Sana böbreğimi vereceğim" demesi üzerine nakil olmaya karar verdiklerini dile getirdi.

Hastaneye gelmeden önce kalp şikayetinin olmadığını, sadece göğsünde ağrı çektiğini dile getiren Çetin, bu ağrıların da tansiyondan kaynaklandığını düşündüğünü belirtti.

Mustafa Çetin'in eşi Tahsile Çetin (62) ise eşi 11 ay diyalize girerken onu hiç yalnız bırakmadığının altını çizerek, "4 çocuktan sonra böbreğimi de eşime severek verdim. 43 yıllık evliyim, böbreğimi isteyerek verdim" dedi.

Kardeşi sayesinde hayata tutundu

Kardeşi Raziye Okutkan'dan böbrek alan Ramazan Özden de 2007'den beri böbrek yetmezliği yaşadığını, 2014 yılında artık diyalize girmesi gerektiğinin söylendiğini belirtti. Bunun üzerine kardeşlerinin ve teyzesinin böbreklerinin vermek istediklerini aktaran Özden, yapılan testler sonunda ablası Raziye ile dokularının uyduğunu aktardı.

Özden, böbrek nakli için hastaneye geldiklerinde yapılan tetkiklerde, 3 damarının tıkalı olduğunun tespit edildiğini ifade ederek, "Bypass ameliyatının gerektiği, böbrek nakli için bunun şart olduğunu söylediler. Her ikisi de tek seansta yapılabilir denildi. Ben de kabul ettim" diye konuştu.

Daha önceden herhangi bir kalp rahatsızlığının olmadığını, daha önce bir kaç kere EKG'ye girmesine karşın, hiç böyle bir şeyin çıkmadığını vurgulayan Özden, hastanede yapılan efor testi sonunda rahatsızlığın bulunduğunu kaydetti.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler