18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın193,588
 • BIST93.043
 • Dolar4,7189
 • Euro5,4759
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2361
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya20 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taş deyip geçmeyin böbrekten 98 tane çıkarıldı
Taş deyip geçmeyin böbrekten 98 tane çıkarıldı
10 Aralık 2015 00:25
Son zamanlarda artan böbrek şikayetleri hayrete düşüren bir olayında ortaya çıkmasına neden oldu. Sakarya'da böbrek ağrısı şikayetiyle hastaneye giden hastadan 98 tane böbrek taşı çıkarılarak rekor kırıldı.

Sakarya'da özel bir hastanede gerçekleşen ameliyatla böbreğinden 98 taş çıkarılan hasta, sağlığına kavuştu.

Dört ay önce tedavi için gittiği hastanede tesadüfen böbreklerinde taş olduğunu öğrenen Halil Özsipahi (50), kentteki özel bir hastanede ameliyat oldu.

Üroloji Uzmanı Dr. Osman Metin ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonda, böbreklerinden 98 taş çıkarılan Özsipahi, sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Metin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de sınırlı sayıda merkezde gerçekleştirilen kapalı böbrek ameliyatları sayesinde sadece taş hastalıkları değil, böbrek yolu darlıkları, tümör ve kist gibi başka hastalıkların tedavisinin de mümkün olduğunu söyledi.

Vücutta herhangi bir kesik oluşturmadan yapılan tedavilerin hastayı çabuk iyileştirdiğine işaret eden Metin, şöyle devam etti:

"Tedavi edilecek bölgeye sadece bir delikten girilerek gerçekleştirilen perkütan renal cerrahiyle vücut yapıları fazla zarar görmediği için hastalar, 1-2 gün gibi kısa sürede hayata kaldıkları yerden devam edebiliyor. Önceleri bu tür ileri düzey operasyonlar için hastalar, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki merkezlere gönderiliyordu. Şimdiyse bu şehirlerden merkezimize hasta kabul etmeye başladık."

Özsipahi ise 4 ay önce düştüğünü, çekilen tomografide tesadüfen böbreğinin taşla dolu olduğunu öğrendiğini belirterek ameliyattan 4 saat sonra ayağa kalktığını ve ertesi gün de taburcu olduğunu kaydetti.

Böbrek nedir?

Böbrekler, omurgalılarda bulunan fasulye biçiminde boşaltım organlarıdır. 10 cm boyuna kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluştururlar. Bu organlar, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları su ile birlikte idrar olarak boşaltırlar. Böbrekleri ve böbreklere etki eden hastalıkları inceleyen tıbbi dal nefrolojidir. Nefroloji, adını Yunanca "böbrek" anlamına gelen nephros sözcüğünden alır. Böbrek(ler) ile ilgili anlamında kullanılan renal sözcüğü ise Latince renalis sözcüğünden gelir. Böbreklerin içindeki süzme birimlerine nefron denir. Her böbrekte yaklaşık 1 milyon nefron bulunur.

İnsanlarda, böbrekler karın bölgesinin arka bölümünde, bir başka deyişle karınzarı arkası (retroperitonal) bölgesinde yer alırlar. İki tane bulunan (çoğu insanda tek böbrek bulunabilmektedir, ve bu insanlar bunun ayrımına varmadan sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler) böbreklerden sağda olanı diyaframın hemen altında, ve karaciğerin arkasında (posterior), solda olanı ise diyaframın altında ve dalağın arkasında yer almaktadır. Böbreklerin ikisinin de üstünde böbreküstü bezleri yer almaktadır. Böbreklerin konumları bakımından bakışımsız olmalarının nedeni karın boşluğunda büyük bir yer kaplayan karaciğerin, sağda bulunan böbreğin soldakine göre 1-2 santimetre daha aşağı bir konumda (inferior) bulunmasına neden olmasıdır.

Karınzarı arkasında bulunan böbreklerin boyutları 9 ila 13 cm arasında değişmekte, ve sol böbrek sağdakinden az da olsa biraz daha büyüktür. Yaklaşık 12. göğüs omuru ile 3. bel omurlarının (T12-L3) düzeyleri arasında yer almaktadırlar.[6] Böbreklerin üst bölgeleri 11. ve 12. kaburgalarca korunmaktadır. Böbreküstü bezleriyle birlikte böbrekler, yağ dokuyla çevrelenip (buna pararenal yağ denilmektedir), bu yapı da böbrek zarı (renal fasiya olarak da bilinir) ile bütünüyle sarılmış durumdadır. Yukarıda da belirtildiği gibi, böbreklerden biri ya da ikisi doğuştan bulunmayabilirler, ve bu duruma böbrek oluşmaması ya da renal agenez denilmektedir.

Böbrekler, süzülmemiş kanı karın bölgesi aorttan ayrılan sol ve sağ böbrek atardamarları yoluyla almaktadırlar.[9] Böbrekten dönen süzülmüş kan ise sağ ve sol böbrek toplardamarları yoluyla alt ana toplar damara döner. Böbreğe giden kan, kalbin pompaladığı toplam kanın (kardiyak debi) üçte birine ulaşabilir.

Böbrekten ayrılan idrar borusu (üreter) takip edilerek böbreğin içine ilerledikçe huni biçiminde bir boşluk olarak genişler; buna havuzcuk (pelvis) denilmektedir. Havuzcuktan da küçülerek ayrılan bölgelere büyük çanak (majör kaliks), bunlardan ayrılan daha da küçük bölgelere küçük çanak (minör kaliks) denmektedir. İnsan böbreğinde yaklaşık 12 adet küçük çanak bulunmaktadır. Böbrek, kesildiğinde, kabuk (korteks) ve öz (medulla) bölgelerinden oluştuğu görülür. Öz bölgede uçları papilla olarak bilinen piramitler bulunmakta, ve bunların her biri bir çanağa bağlıdır. Kabuk bölgesi dokusu her iki ardışık piramitler arasına sokulur, ve bunlara Bertin sütunları denilmektedir.

İşlevleri

Böbreklerin işlevleri beş çatı altında toplanabilir:

Metobolizma atık ürünleri olan üre, kreatinin, ürik asit, ilaç ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak

Vücut sıvı elektrolit dengesini düzenlemek

Vücudun asit baz dengesini düzenlemek

Kan basıncını ayarlamak

Alyuvar yapımını uyarmak

Böbreğin işlevlerinin daha iyi anlaşılması için böbrek fizyolojisinin iyi bilinmesi gerekir.

Atık ürünlerin atılması

Böbrekler yapım-yıkım sonucunda oluşan çeşitli atık ürünleri özellikle protein yapımı ve protein yıkımı sonucunda oluşan üreyi ve nükleik asitlerin yapım-yıkımı sonucunda oluşan ürik asidi, ve suyu vücuttan dışarı atar. Böbreklerin çalışmaması veya işlevini yapamaması durumunda bu atıklar atılamayacağı için sorun teşkil eder

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler