YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tam 24 parmağı var!
Tam 24 parmağı var!
12 Ocak 2013 11:08
Samsun’da bir lise öğrencisinin toplam 24 parmaklı olması görenleri hayrete düşürüyor.

 

Çarşamba’da bir lisede okuyan 18 yaşındaki Ahmet Gazanfer’in el ve ayaklarında 5 yerine 6 parmak var. Giresun’un Keşap ilçesinden olan Ahmet Gazanfer’in bu özelliği görenlerin dikkatini çekiyor. 6 parmaklı olmasından şikayetçi olmayan Gazanfer, bu durumu, “Güzel bir şey” şeklinde değerlendiriyor.
 
Ailesinde kendisi gibi kimsenin bulunmadığını, 6 parmak olarak yaşamaya alıştığını ve hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadığını belirten 18 yaşındaki lise öğrencisi Ahmet Gazanfer, “El ve aararı olmuyor. Garip ama güzel bir durum. Kendimi farklı hissediyorum.
 
El ve ayaklarımda 6’şar parmak var. Yanı toplam 24 parmağım var. Bence güzel bir şey. Bir zor, ‘fazla bir zararının olmayacağını’ söyledi. ‘Sorun olursa alınabilir’ dedi. Görenler şaşırıyorlar” dedi.
 
Okul arkadaşları ise Ahmet ile aynı okulda 4 senedir olduklarını ve onun durumunun çok sonra farkına vardıklarını söyleyerek, “Biz Ahmet ile çok iyi arkadaşız. Tanıştıktan bir süre sonra tokalaşırken farkına vardık. İlk başlarda garip geliyordu ama sonradan alıştık” dediler.
 
50 binde 1
 
‘Çok parmaklılık’ durumunun görülme sıklığının 50 binde 1 olduğunu söyleyen Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu, "Çok parmaklılık sık görünmeyen bir durumdur. Kişinin elinde 6'dan fazla da parmak olabilir. Bir elde mesela 7 ya da 8 parmak da olabilir. Polidaktili, (çok parmaklılık) durumu el ve ayakların zamanla fonksiyonunu bozabilir. Görünümü hakkında çevresinden baskı görebileceği durumlarda bir sorun haline gelebilir. Bunun nedenle, ellerin kullanılması konusunda bir sıkıntı olmaması için ya da ayaklar için uygun ayakkabı alırken probleme neden olursa fazla parmağı aldırmak en iyi çözüm olabilir" dedi.
 
 
İHA
 

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler