YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talihsiz kadın 10 gündür tedavi gördüğü hastanede
Talihsiz kadın 10 gündür tedavi gördüğü hastanede
Talihsiz kadın 10 gündür tedavi gördüğü hastanede
19 Haziran 2008 / 14:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kastamonu'da kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanan kadın, 10 gündür tedavi gördüğü Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde öldü.


Kastamonu merkeze bağlı bir köyde yaşayan 2 çocuk annesi N.K.'yı (44), 10 gün önce evinin yanındaki bahçede çalıştığı sırada kene ısırdı.
 
Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan N.K., buradan Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.
 
Kene ısırması sonucu KKKA hastalığına yakalandığı tespit edilen N.K., 10 gündür tedavi altında tutulduğu Ankara'da yaşamını yitirdi.
 
N.K.'nın cenazesi, sağlık ekiplerinin kontrolünde köy mezarlığında toprağa verildi.
 
CHP'den Meclis araştırma komisyonu istemi
 
CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kenelerden korunmak ve kenelerin tamamen ortadan kaldırılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.
 
Barış ve arkadaşlarınca imzalanarak TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, dünyada ilk kez 1944 yılında Kırım'da, daha sonra 1956'da Kongo'da ortaya çıkan "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi" hastalığının, özellikle bahar-yaz dönemlerinde artış göstererek, kenelerden insanlara bulaşan, kenenin ısırması ile "Nairo virüs" adlı RNA virüsünün vücuda girmesi sonucu oluşan bir hastalık olduğu belirtildi.
 
Bu virüslü kenelerin, piknik alanlarında, ahırlarda, tarlalarda ve havaalanlarında insanların karşısına çıktığı ifade edilen önergede, kenenin ısırdığı hastada; önce ateş, üşüme, titreme, kas ağrıları, iştahsızlık başladığını; ardından bulantı, kusma, ishal gibi şikayetlerle devam ettiği anımsatıldı.
 
Özellikle İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde sıkça görülen KKKA hastalığı nedeniyle geçen yıl 27 vatandaşın hayatını kaybettiği ifade edilen önergede, "Vatandaşlarımız çaresiz, korku ve panik içerisinde, kenelerin her an kendilerini ısıracağını beklemektedir. Özellikle hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlarımız başta olmak üzere, toplumun herkesiminde korku, huzursuzluk ve endişe had safhalara ulaşmış durumdadır" denildi.
 
"Bir taraftan halkımızın can güvenliğini tehlikeye sokan, diğer taraftan da ekonomimize zarar veren 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' hastalığına karşı koyabilmek için, acilen harekete geçilmesinin kaçınılmaz olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir" ifadesine yer verilen önergede, "21'inci yüzyılda, hala insanlarımızın kene ısırması sonucu ölebildiği bu hastalığa karşı korunamaması, ülkemizin bir ayıbı olarak karşımıza çıkıyor" görüşü ifade edildi.
 
Önergede ayrıca, "Hastalığın oluşmasına neden olan kenelerden korunmak ve kenelerin sonunu getirerek tamamen ortadan kaldırılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi, korku ve panik içerisinde ne yapacağının çaresizliği içerisindeki halkımızın bilinçlendirilmesi, bu hastalığın gerçek boyutlarının ortaya çıkarılması, tedbirler almayarak vatandaşlarımızın ölümlerine sebebiyet veren sorumlular varsa bu sorumluların ortaya çıkarılması ve sonuç olarak bu çağda hala kene ısırması sonucu vatandaşlarımızın ölmemesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulmasını arz ederiz" denildi. CNN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler