YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TALASEMİLİLER için büyük adım!
TALASEMİLİLER için büyük adım!
09 Haziran 2016 07:08
Başhekim Dr. Sevim Erkmen ise erişkin bir insanın vücudunda yaklaşık 5-6 lt. kan bulunduğuna, kan bağışı sırasında alınan kanın ise sadece 450 mlt. olduğuna ve 18-65 yaş arası sağlıklı kişilerin, yılda 2-3 kez kan verebileceğine dikkat çekti.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Thalassaemia Derneği yararına kan bağışı kampanyası düzenliyor. YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, talasemililer adına yapılacak etkinlikte, tüm halkın desteğini beklediğini belirtti.

10-19 Haziran tarihleri arasında, 40. KKTC Uluslararası Fuarı’nda ve 24 Haziran - 3 Temmuz tarihleri arasında 38. Güzelyurt Portakal Festival’inde kurulacak Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi tanıtım stantlarında, gönüllü kan bağışçıları, Thalassaemia Derneği için kan bağışında bulunabilecekler.

“AMACIMIZ, TOPLUMDAKİ KAN BAĞIŞI DUYARLILIĞINI ARTTIRMAK”

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Başhekim Dr. Sevim Erkmen, ve Thalassaemia Derneği Başkanı Derya Güven’in katıldığını basın toplantısında konuşan YDÜ Hastanesi İşletme Direktörü Özgü Bayrakta, amaçlanan hedefin toplumdaki kan bağışı duyarlılığını artırmak, gönüllü kan bağışı bilincinin oluşmasına yardımcı olmak ve talasemili hastalarının kan ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak olduğunu belirtti.

“sağlıkLI KİŞİLER, YILDA 2-3 KEZ KAN VEREBİLİR”

Başhekim Dr. Sevim Erkmen ise erişkin bir insanın vücudunda yaklaşık 5-6 lt. kan bulunduğuna, kan bağışı sırasında alınan kanın ise sadece 450 mlt. olduğuna ve 18-65 yaş arası sağlıklı kişilerin, yılda 2-3 kez kan verebileceğine dikkat çekti. Kan bağışında bulunacak vatandaşların, dolaylı olarak sağlık muayenesinden geçmiş olacağını, kan gruplarının teyit edileceğini, bulaşıcı hastalık tetkiklerinin yapılıp, fiziken ve ruhen rahatlamış bireyler olacağını ifade Dr. Sevim Erkmen, duyarlı vatandaşlarımıza talasemililer adına başlatılan bu kampanyaya destek verme çağrısında bulundu.

“TALASEMİLİ HASTALAR, ÜÇ HAFTADA BİR, İKİ ÜNİTELİK KANA İHTİYAÇ DUYUYOR”

Thalassaemia Derneği Başkanı Derya Güven’de konuşmasında, derneğe üye 150 talasemili bulunduğunu, bu üyelerin üç haftada bir iki ünitelik kana ihtiyaç duyduğunu ve aktif kan aldıklarını ifade etti. Derneğin sorunlarına da dikkat çeken Derya Güven, kan bulma, gecikmeli gelen ilaçlar ve istihdam konuları ile mücadele ettiklerini belirtti. Kan ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayan bu tür etkinlikler düzenlemenin önemine de dikkat çeken Derya Güven, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin gösterdiği duyarlılığa teşekkür ederek herkesi kan bağışına davet etti.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler