YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süt ve süt içeren gıda maddelerinin ithalatına yas
Süt ve süt içeren gıda maddelerinin ithalatına yas
Süt ve süt içeren gıda maddelerinin ithalatına yas
09 Ekim 2008 / 19:35 Güncelleme: 09 Ekim 2008 / 00:00

TÜRKİYE, ÇİN MALI BEBEK MAMALARI, SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İLE SÜT İÇEREN ÇİKOLATA VE BENZERİ GIDA MADDELERİNİN İTHALATINA YASAK GETİRDİ. BU ARADA, ÇİN'DE ZEHİRLENEREK HASTANELERE KALDIRILAN BEBEKLERİN SAYISI, 47 BİNE YAKLAŞTI.


TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI, SON ÜÇ YILDA, ÇİN'DEN BEBEK MAMASI VE SÜT İTHALATI İÇİN HİÇ İZİN BELGESİ DÜZENLENMEDİĞİNİ, SADECE BU YIL NİSAN AYINDA DAHİLDE İŞLEME İZNİ KAPSAMINDA ÇİN'DEN SÜT TOZU İTHAL EDİLDİĞİNİN BELİRLENDİĞİNİ AÇIKLADI.


BAKANLIK AÇIKLAMASINDA, İHTİYATİ TEDBİR KAPSAMINDA, ÇİN MENŞELİ BEBEK MAMALARI, SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İLE SÜT İÇEREN ÇİKOLATA VE BENZERİ GIDA MADDELERİNİN İTHALATINA İZİN VERİLMEMESİ, YENİ KONTROL BELGESİ ONAYLANMAMASI, MEVCUT KONTROL BELGELERİ KAPSAMINDA İTHALAT İŞLEMİ YAPILMAMASI KONUSUNDA, İL MÜDÜRLÜKLERİN TALİMAT VERİLDİĞİ BİLDİRİLDİ. AYRICA, SÖZ KONUSU ÜRÜNLER İÇİN DAHA ÖNCE KONTROL BELGESİ ALMIŞ OLAN FİRMALAR DA İL MÜDÜRLÜKLERİ TARAFINDAN BİLGİLENDİRİLECEK.


ÖTE YANDAN, ÇİN'DE MELAMİN KARIŞMIŞ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİ TÜKETTİĞİ İÇİN HASTANEYE KALDIRILAN ÇOCUKLARIN SAYISI, 47 BİNE YAKLAŞTI. ÇİN'DE, BEBEK MAMALARINA EKLENEN MELAMİN YÜZÜNDEN 4 ÇOCUK DA HAYATINI KAYBETTİ.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler