YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süt dişleri yeniden çıkacak dişsizlik tarih olacak
Süt dişleri yeniden çıkacak dişsizlik tarih olacak
08 Kasım 2007 16:06
Süt dişleri yeniden çıkacak dişsizlik tarih olacak
Süt dişleri üzerinde bol miktarda kök hücre bulunuyor. Dökülen süt dişlerinden alınan ve muhafaza edilen kök hücreleri daha sonra çekilen dişlerin yerlerine ekilerek yeniden diş çıkması sağlanacak.
Her türlü hücreye dönüşebilme ve vücuttaki hasarlı bölgelerin tamirinde kullanılabilme özelliğine sahip olarak yaratılan kök hücrelerle tedavide yeni umut süt dişi bankacılığı oldu.
Süt dişinin özünde bol miktarda kök hücrenin bulunmasının gelecekte başta dişsizlik olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde önemli avantajlar sağlayacağı belirtiliyor. Türkiye'nin ilk sütdişi bankası açıldı. İstanbul'daki merkeze şu ana kadar 10'un üzerinde çocuğun dişleri saklanmak için bırakıldı. Bir o kadar aile de çocuklarının dişlerinin düşmesini bekliyor.

Süt dişi bankacılığının ileride dişsizlikle birlikte çene kemiği, dişeti hastalıkları, çarpık diş ve çürük tedavilerinde de önemli katkı sağlayacağı ifade ediliyor. Süt dişini saklamanın ilk maliyeti 500 YTL iken her sene için ayrıca 50 YTL alınıyor. Süt dişlerindeki kök hücrelere ulaşmanın vücudun diğer bölgelerinde bulunan kök hücrelerine ulaşmaktan daha kolay olduğunu anlatan Memorial Hastanesi Ağız Diş Hastalıkları Bölüm Başkanı Emel Kurtoğlu, "İnsanda kendiliğinden düşen 20 uygun süt dişi bulunmaktadır. Süt dişi kök hücreleri, yetişkin hücrelere nazaran tam gelişmemiş olmasından dolayı çok daha fazla doku tipi oluşturma potansiyeline sahiptir.'' şeklinde konuştu.

Bu alandaki çalışmaların dünyada ve Türkiye'de çok yeni olduğunu aktaran Kurtoğlu, ileride dişlerini kaybetmiş bir kişinin diş köklerine bu hücreleri gömerek yeni dişinin çıkmasının sağlanacağını kaydetti. Kurtoğlu, "Bu alanda şu anda implant tedavisi uygulanıyor. Yani dişin kökünün bulunduğu yere vida konuluyor. Ondan sonra da üzerine porselen çakılıyor. Artık bu hücrelerin diş köklerine gömülmesiyle bu ortadan kalkacak." dedi. Öz hücrenin elde edilebilmesi için dişin çürümemiş olması ve iltihapla teması bulunmaması gerektiğine dikkat çeken Kurtoğlu, "Yetişkinlerde yer kazanmak amacıyla çekilen azı dişleri ile çürümemiş 20 yaş dişleri de bankada saklanabilir.'' dedi.
Zaman
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler