YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Stresine girmeden zayıflayın
Stresine girmeden zayıflayın
24 Eylül 2009 08:25
Akupunkturla zayıflama nasıl gerçekleşiyor?

Diyet stresine girmeden sağlıklı bir şekilde zayıflamak çok da zor değil...

Uzmanlara göre akupunkturla diğer yöntemlerin aksine dengeli zayıflanıyor. Dr. Berna Atay, kilo vermek için uygulanan yanlış diyetlerin sağlığı bozduğuna dikkat çekerek "Akupunktur kişinin metabolizmasını düzenlediği için sağlıklı zayıflama gerçekleşiyor" diyor.

Akupunkturla zayıflama nasıl gerçekleşiyor?

Öncelikle şişmanlığın tarifini yapmak gerek. Vücut yağ kitlesinin, vücut ağırlığının, erkeklerde yüzde 25'den, kadınlarda yüzde 35'den fazla olmasına şişmanlık denir. Kilo verirken de yağ fazlalığının azalması gerekir. Oysa bilinçsiz diyetlerde yağ yerine kas-su kaybı oluyor ki bu da kişiyi halsizleştiriyor ve yanlış diyetler yüzünden sarkmalar oluyor. Oysa akupunkturla metabolizma hızlanıp düzenlendiği için sağlıklı şekilde yağdan kilo kaybedilerek fit bir şekilde zayıflama gerçekleşiyor.

Genellikle diyete başlayanlar strese girer. Akupunkturla kilo verirken diyet stresi için de bir çözümünüz oluyor mu?

Evet, zaten akupunktur genel anlamda vücudu dengelediği ve kişinin iştahını baskıladığı için gerginliği de önlüyor. Aksine kişinin rahat ve enerjik olmasını sağlıyor.

Size zayıflamak isteğiyle gelen bir kişi için hangi işlemleri yapıyorsunuz?

Öncelikle kilo fazlalığının esas nedenini bilip onun tedavi edilmesi kişinin sağlığı açısından önem taşıyor. Eğer örneğin şeker hastalığı, tiroid bezinin kronik bir hastalığı varsa hastayı konunun uzmanına yönlendirip tedavisini biz de takip ediyoruz.

Doktoruyla görüşüp bizim tedaviyi destekleyebilecek katkımız olabilir mi diye görüş alışverişinde bulunuyoruz. Eğer böyle bir kronik hastalık yoksa kilo vermek isteyen kişinin akupunktura has muayene kapsamında sağ ve sol el bileklerindeki meridyenlerden nabzına, gözüne (iridolojik muayene) ve diline bakıyoruz. Sonra da ortaya çıkan kişinin mizaç yapısına göre 'kişiye özel' bir tedavi planı çıkartıyoruz.

Akupunktur tedavisinde ne tip araçlar kullanıyorsunuz?

Öncelikle kişide bölgesel bir fazlalık varsa o bölge için elektrolipoliz, kulaktan lazer akupunktur ve 10 -14 günde bir değiştirdiğimiz ASP adlı özel iğneleri uyguluyoruz.

Bütün bu işlemler sırasında kişinin hiç canı acımıyor ve kilo verirken sarkma da olmuyor. Bunların yanı sıra kişiye özel diyet ve egzersiz öneriyoruz. Egzersiz derken ille de katı bir spor değil, düzenli olarak orta tempolu yürüyüş sağlık açısından fayda sağlar.

TEDAVİ SÜRESİ NE KADARDIR?

Her seans ortalama 60 dakika olmak üzere haftada bir uygulanır. Akupunkturun tedavisi kişiye özel olduğundan kişiden aldığımız geri bildirim ve teşhise göre seans sayısı değişebilir. Tedavide sağlıklı olarak kilo vermek için ayda ortalama 3-4 kilo vermeyi hedefliyoruz.

Akupunkturla zayıflama ne sağlar?

İştah ve acıkmayı önler.

Midede ekşime ve yanmayı önler.

Halsizlik ve bitkinliği önler, enerji verir.

Stresi azaltır.

Metabolizmayı düzenler.

Bugün

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler