YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soruşturma başlatıldı
Köylerine gelen gezici araçta göz muayenesi olan 7 kişi aynı gün hastanede katarakt ameliyatı oldu. Kabus ise bundan sonra başladı. Zaten görme sorunları olan yaşlı köylüler ameliyattan sonra görme yetilerini tamemen kaybettiklerini iddia ediyor
Soruşturma başlatıldı
01 Aralık 2010 / 17:31 Güncelleme: 01 Aralık 2010 / 17:31

Afyonkarahisar'da gezici araçla yapılan muayenenin ardından aynı gün aynı özel sağlık merkezinde katarakt ameliyatı olan 7 kişi, görme yeteneklerini kaybettikleri gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine bağlı Hırka ve Emirhisar köylerine gelen özel bir sağlık merkezine ait göz tarama aracı, vatandaşları ücretsiz muayeneden geçirdi.
 

Yapılan muayene sonucu yaşları 60'ın üzerinde bulunan Hırka köyünden Lütfiye Akkuş, Salih Dalkılınç, Emirhisar köyünden Osman Yıldırım, Ahmet Öztürk, İsmet Öztürk, Kamil Öz, ve Mehmet Macit adlı kişilere 'katarak' teşhisi konuldu.
 

Konulan teşhisin ardından hastane görevlileri, isterlerse kendi hastanelerinde kendi araçlarıyla getirilip götürülerek, ameliyatlarının yapılabileceğini söylediler. Bu teklifi kabul eden kişiler, ekim ayının sonlarında söz konusu hastaneye giderek katarak ameliyatı oldular.
 

Aynı gün taburcu edilerek hastane araçlarıyla köylerine bırakılan şahıslar, bir gün sonra kontrol için götürüldüklerinde, 'ağrı ve yanma' şikayetlerinde bulundular.
 

Hastane görevlileri yapılan şikayetleri dikkate alarak ilaç tedavisine başladı. Buradan sonuç alamayan kişiler Afyonkarahisar, Denizli, Konya ve Isparta illerindeki çeşitli hastaneler ve göz doktorlarına başvurdular. 
 
BAZILARIN GÖZLERİ ALINDI
 
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine bağlı Emirhisar köyünde yaşayan 80 yaşındaki Mehmet Macit, köye gelen göz muayene ekiplerini komşuları sayesinde duyduğunu belirterek, yine komşuların yardımıyla muayene ve ameliyat olduğunu söyledi.
 

Katarak ameliyatı olan gözünü tamamen kaybettiğini belirten Macit, ''Daha sonra gittiğimiz üniversite hastanesindeki doktorlar, gözümün alınmaması halinde ölümle sonuçlanacak bir durumla karşı karşıya kalabileceğimi söylediler'' dedi.
 

Diğer kişiler gibi gözünü kaybetmemek için ilaç tedavisine devam ettiğini belirten 65 yaşındaki Ahmet Ertük ise ''Hadi ben dikkat etmedim, dayım da dikkat etmedi aynı yerde ameliyat olan 7 kişi de mi dikkat etmeyerek, gözlerini enfeksiyon kaptırdı. Bunun araştırılmasını ve suçluların cezalandırılmasını istiyorum'' diye konuştu.
 

Gözlerini kaybeden şahıslar avukatları aracılığı ile Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunurken, Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü ise olayla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattı.
 

Özel sağlık merkezi yetkilileri ise soruşturma aşamasında olunduğu için açıklama yapamayacaklarını söylediler. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler