YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sokak sütü marketlerde satılandan daha iyi
Sokak sütü marketlerde satılandan daha iyi
07 Haziran 2013 10:59
Hastalıkların tedavisi için geliştirdiği bitkisel destek çalışmalarıya Fitoterapi uzmanı Dr. Mustafa Eraslan, İstanbul Güngören'de öğrencilerle buluştu.

Özel Başarılı Koleji'ni ziyaret eden Dr. Eraslan öğrencilere sağlıklı beslenme semineri verdi. Öğrencilere süt, yumurta, tereyağ, et ve tandır ekmeği öneren Eraslan, fast foodtan da kaçınmalarını önerdi. 

Süt için

Öğrencilerden mutlaka sabah kahvaltısı yapmalarını isteyen Dr. Eraslan süt konusuna dikkat çekti ve şöyle konuştu; "Süt içeceksiniz. Diyeceksiniz ki biz kocaman çocuklarız. Süt işte sizin gibi kocaman çocukların her şeyinin gelişmesinde önemli. Diyeceksiniz ki sütü nereden alacağız. Buradan size bir doktor fetvası veriyorum. Kesinlikle hazır, paketli sütleri annenize aldırmayacaksınız. Sokakta süt satanlar vardı biliyor musunuz? Bazıları süte su katar. O su katılmış sütler bile dışarıdan alacağınız paket sütlerden sizin için çok daha faydalı."

Okullarda dağıtılan sütlere dikkat!

Dr. Mustafa Eraslan okullarda dağıtılan süt konusunda da şu dikkat çekici uyarılarda bulundu; "Onlar bir proje ürünüdür. Onlar çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktiflik, ilerleyen zamanlarda alzheimer dediğimiz hastalığa sebep olabilir. En son çareniz marketlerde günlük pastorize sütler vardır, onlar dışında kesinlikle süt kullanmayacaksınız."

Köy yumurtası yiyin

Sağlıklı beslenme listesindeki ikinci unsurun yumurta olduğunu belirten Dr. Eraslan, "Ben 5 sene önce yumurtanın faydalarından bahsettim, herkes hop oturup hop kalktı" diyen Eraslan "dediler ki kolestrol yapar şunu yapar bunu yapar. Şimdi doktorlar ikiye bölündü kolestrol sevenler ve sevmeyenler diye. İşte o tartışmayı zamanında biz başlatmıştık. Günde 1 tane, 2 tane, 3 tane yumurta yiyebilirsiniz. Bulabilirseniz eşelenen tavuklar vardır, köy tavukları onların yumurtasından yiyebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Tereyağ kilo yapmaz

Kamuoyunda terayağ kilo ve kolestrol yapar şeklinde yanlış bir bilgi olduğunu ifade eden Mustafa Eraslan şöyle konuştu; "Diyeceksiniz ki tereyağ kilo yapar. Terayağ hiç bir zaman kilo yapmaz. Terayağ kesinlikle damarları da tıkamaz. Bakın damarları tıkayan yağ nedir biliyor musunuz? Bizim margarin dediğimiz yağlar. Bir elinize tereyağ alın bir elinize de margarin, biraz sonra terayağ eriyecektir. Çünkü vücut ısında eridiği için sağlıklı yağdır."

Etin yağı kilo yapmaz

Dr. Eraslan'ın bir tavsiyesi de kırmızı etle ilgili oldu.

Eraslan "İnsan fıtratı için özellikle de sizin gibi gelişme çağında olan çocuklar için en önemli şey ettir. Eti hiç ihmal etmeyeceğiz. Eti de mümkünse yağlı yiyin. Yağ sizin enerjinizdir. Etin yağı kilo yapmaz" dedi.

Fast Food kültürü kanser yapar

Dr. Mustafa Eraslan’ın gençlere yönelik bir başka uyarısı da fast food kültürüyle ilgiliydi.
Mustafa Eraslan "Fast Food yiyen insanlar, çocuklar hasta olur bir, iki kanser olur. Bakın etrafımızda çok sayıda kanser görüyoruz değil mi ve kolay kolay tedavi edilmiyor. Bunun ana nedenlerinden biri sağlıksız ve dengesiz beslenmedir. Fast food tarzı sağlıksız beslenmek kanser başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmak demektir" ifadelerini kullandı.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler