YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soğukta kalbi korumanın 10 yolu
Soğukta kalbi korumanın 10 yolu
10 Ocak 2012 09:32
Uzmanlar, kalp damar hastalıklarına yakalanma riski olan kişiler ile kalp hastalarını, kış mevsiminde uyarıyor...

Çünkü soğuk hava, özellikle de sert rüzgar kalp krizini tetikleyebiliyor. Kalp krizinden korunmak için öncelikle soğuk havada fazla kalmamak ve sert rüzgarı arkaya alarak yürümek gerekiyor.

ISI DÜŞÜYOR

 Isı kaybı en çok baş bölgesinden yaşandığı için mutlaka bere takın uyarısı yapılıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Ekicibaşı soğuk hava, şiddetli rüzgar, kar ve yağmur vücut ısısını düşürdüğünü söyledi. Ekicibaşı şöyle devam etti:

KAN FAZLA POMPALANIYOR

 “Özellikle sert rüzgar, vücut yüzeyindeki ısınmış hava katmanının uzaklaşmasına neden olarak “hipotermi” riskini artırıyor. Kalp de mevcut vücut sıcaklığını koruyabilmek için daha fazla kan pompalalıyor. Vücut ısısını korumaya çalışılırken kalbin iş yükü artıyor, bunun sonucunda da kalp krizi gerçekleşiyor.”

Hava 5 derece düşerse risk artar

Soğuk havanın damarlarda daralmaya ve kan basıncında artmaya neden olduğunu söyleyen Ekicibaşı şu açıklamayı yaptı: “Eğer kişi zaten yüksek tansiyon hastası ise bu durum kan basıncının tehlikeli rakamlara yükselmesine yol açıyor. Öyle ki Fransa da yapılan bir çalışmada -4 derece ve altındaki sıcaklıklarda tansiyon değerinin 140/90 mmHg den yüksek olmasının kalp krizi riskinin 2 kat artmasına neden olduğu saptanmış. Yapılan çalışmalarda tansiyon hastalarında gün içerisindeki hava sıcaklığında 5 dereceden fazla olan düşüşlerde kriz riskinin arttığı görülmüş. Solunum sistemi enfeksiyonları da kalp krizi oluşumunu kolaylaştırıyor.”

Soğukta kalbinizi korumanın 10 yolu

Soğuk havada mümkün olduğunca az kalın, rüzgarı arkanıza alarak yürümeye de özen gösterin.

Birkaç katmandan oluşan kıyafet seçerek vücut yüzeyinde koruyucu bir hava katmanı oluşturun.

Başınızı ve ellerinizi koruyun. Soğuk havalarda en önemli ısı kaybı baş ve ellerde oluyor. Bu nedenle şapka takın. Isınmak için alkol almayın.

Alkol cilt damarlarında genişlemeye neden olarak ısı kaybını kolaylaştırıyor ve kanın yaşamsal organlara akışını azaltıyor.

Haftada 3 gün egzersiz yapın. Direncinizi artırır.

Kapalı ortamlarda spor yapın. Soğuk havada yapılan egzersiz kalp hastalığı riskini artırıyor.

Egzersiz yaparken sıvı alımına dikkat edin. Egzersiz öncesinde çay, kahve, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Kalp atım sayısını artırır.

Bol su için. Damarları düzenler. İdrara çıkımı artırır.

60 yaş üstünde iseniz her yıl mutlaka grip aşısı yaptırmaya da özen gösterin.

Sigarayı çöpe atın; en önemli risk faktörlerinden biri olduğu için sigara kullanıyorsanız hemen bırakın (Bugün)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler