YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soğuk havalarda şapka ve atkı kullanın!
Soğuk havalarda şapka ve atkı kullanın!
27 Ocak 2016 17:28
Soğuk havalarda yüz felci riski artıyor...Yüz felcinin soğuk ve rüzgarlı havalarda, yüz kaslarını kontrol eden sinirlerin hasarı sonucu görüldüğünü belirten Dr. Sandıkçı, "şapka ve atkı kullanın" uyarısında bulundu.

DENİZLİ Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Sandıkçı, soğuk havanın yüz felcine neden olabileceğini söyledi. Yüz felcinin soğuk ve rüzgarlı havalarda, yüz kaslarını kontrol eden sinirlerin hasarı sonucu görüldüğünü belirten Dr. Sandıkçı, bu sinirlerin hasar görmesi durumunda kasların yönetilmesinin azaldığını, buna bağlı olarak da hareketsizlik oluşmaya başladığına dikkat çekti. Yüz felcinin kişiden kişiye farklı bir şekilde kendini gösterdiğini kaydeden Dr. Sandıkçı, "Bazen çok hafif olur ve ancak kişi gülünce anlaşılır. Yüzün yarısı kısmen hareketsiz ve ifadesiz kalır. Bazen de ağzın bir kenarı sarkar" dedi. 

"Şapka ve atkı kullanın" 

Kışın yüzün soğuktan korunması gerektiğini belirten Sandıkçı, özellikle ıslak yüzle soğuğa çıkılmaması gerektiğini ifade ederek, "Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken bir atkı, şapka veya örtü yardımıyla yüzün, başın ve kulak çevresinin korunması önemli. Yüz felci, araba camının açık bırakılması veya motosiklet kullananların sürekli rüzgara maruz kalmasından kaynaklanıyor. Yüz felcini rahatlatmak için sakız çiğnenebilir. Ancak yüz felci gelişirse bir an önce hastaneye başvurmak gerekir" diye konuştu. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler