YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soğuk havada yüz felcine dikkat!
Soğuk havada yüz felcine dikkat!
25 Ocak 2016 07:48
Kar yağışı ve soğuk havanın yüz felci riskini de beraberinde getirdiğini söyleyen uzmanlar, küçük tedbirlerle soğuktan korunmanın yollarını açıkladı.

Yüz sinirinin çalışmamasının en bariz bulgusunun yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması olduğunu ifade eden Özel Hayat Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Haluk Akış “Gözyaşı ve tükürük salgısının azalması ve tat duyusunun bozulması yüz siniri felcinin belirtisidir. Yüz felci, yüzün kaslarını uyaran sinirlerde ortaya çıkmaktadır.

Yüz sinirlerinin soğuğun etkisiyle kemik bir kanalın içerisinden geçerken sıkışması sonrası yüz felci meydana gelmektedir. Bu durumda ağızda ve yüzün değişik yerlerinde kaymalar meydana gelmekte, gözleri kapatamama gibi belirtiler göstermektedir. Bu durum yüz görüntüsünü bozarken, gözün kapanmaması ise enfeksiyon kapmasına sebep olabilir” dedi.

ATKI KULLANIN

Yüzün çok fazla soğuğa maruz kalan bir bölge olduğuna dikkat çeken Dr. Haluk Akış “Soğuk havalarda dışarı çıkarken mutlaka yüzü ve başı soğuktan koruyacak şekilde bere, şal ve atkı kullanılmalıdır.

Banyo sonrası saçlar tam kurutulmadan dışarı çıkılmamalı, yüz su ile temas ettiği zaman ise kurutulduktan sonra bulunan ortamdan çıkılmamalıdır. Yüz felci tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu sebeple yüz felci bulguları olan hastalar hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar” diye konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler