YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soğuk hava sorunlarına sağlıklı çözüm önerileri
Soğuk hava sorunlarına sağlıklı çözüm önerileri
07 Ocak 2015 21:57
İEÜ'den yapılan soğuk havalarda sağlıklı çözümler konulu açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Adanır, soğuk havalarda kalın giysiler yerine ince ve kat kat giyinmenin tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, jean pantolonlardaki pamuk lifi nem tutma özelliğinin yüksek olduğu, bu nedenle karda veya yağmurda kurumasının uzun zaman aldığı, hatta buz tutabileceği uyarısında bulundu.

Giysilerin altına sıcak tutacak içlik ve çorapların giyilmesinin yararlı olacağını vurgulayan Adanır, şu ifadeleri kullandı:

"Özel olarak üretilmiş termal çamaşırlar olabileceği gibi yün çamaşırlar da tercih edilebilir. Ancak çalışılan ortam sıcak ise bu çamaşırlar gün içinde rahatsızlık verebilir. İç çamaşır üzerine giyilen bir gömlek veya bluz, onun üzerine giyilen bir hırka, süveter, kazak, ceket olabilir. Isındığınız zaman bu katlardan biri çıkarılabilir.  Karlı ve yağmurlu havalarda dışarıda bulunulması durumunda kabanın, paltonun veya ceketin su geçirmez özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Rüzgar ve soğuğu içeri geçirmeyip vücut nemini dışarı atması önemlidir."

Yünün pahalı bir ürün olmasına karşın en iyi izolasyon görevini yaptığına işaret eden Prof. Dr. Adanır, soğuk havalarda vücudun açıkta kalan bölgelerini de korumanın önemine dikkat çekerek, şu açıklamada bulundu:

"Bere, eldiven, atkı soğuk havalarda olmazsa olmaz ürünlerdir. Bunlar, yün, kaşmir, angora gibi doğal liflerden olabileceği gibi akrilikten de üretilmiş olabilir. Gençler denim (jean) pantolonları tercih etmektedirler. Burada dikkat etmeleri gereken konu pantolonlarının ıslanmasını önlemektir. Pamuk lifinin nem tutma özelliği yüksek olduğundan karda veya yağmurda ıslanan denim pantolonun kuruması oldukça zaman alır. Kişiye bu süre zarfında rahatsızlık verir. Çok soğuk havalarda ıslanan denim pantolon buz bile tutabilir. Bu nedenle paçalar botların veya çizmelerin içine sokulmalıdır."

Soğuk yaralarına da dikkat

İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Nursun Üstünkarlı da uzun süre soğuk havaya maruz kalmanın soğuk yaraları oluşturabileceğine dikkati çekti.

Çok soğuk havadan korunulması gerektiğini vurgulayan Üstünkarlı, "Ülkemizde havaların soğuması ile birlikte soğuk acilleri artabilir. Gece ve çok soğuk günlerde mümkünse dışarı çıkılmamalıdır. Eğer mümkün değilse dışarıda geçirilen zaman azaltılmalıdır. Birkaç saat içinde soğuk yarası denilen yaralar oluşabilir" ifadelerini kullandı.

Soğuğa maruz kalındığında organda hareket azalması, uyuşukluk, şişme, ağrı gibi belirtilerin ortaya çıktığını aktaran Üstünkarlı, yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

"Soğuğa maruz kalınan bölgelerde ılık uygulama yapılır. Bölge ılık-soğuk arası su olan kaba daldırılır ve alıştıkça biraz daha sıcak su ilave edilerek yavaş yavaş ısıtılır. Giysi ve örtülerle örtülerek kendiliğinden ısınması sağlanır. Donan bölge asla doğrudan sıcağa tutulmaz. Su toplanmaları varsa patlatılmaz, yaralar steril kuru pansumanla kapatılır. Bilinenin aksine donan bölge asla karla ovulmamalıdır, sıcak paketler direkt olarak soğukta kalmış bölgenin üstüne konulmamalıdır."

 

AA

Soğuk
 // Derviş kızılkaya
Havalar cok soguk cok kalın giyiniyoruz ıse yaramıyor ...
08 Ocak 2015 Perşembe 10:26
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler