YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sofradan doymadan kalkın
Sofradan doymadan kalkın
04 Şubat 2014 11:38
Modern hayat ve yeme-içme alışkanlıklarımız kanseri körüklüyor.

Kanser teşhisi konmuş kişilerin sadece yüzde 10'unun kalıtımla geçen kanserlere yakalandığını söyleyen Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Saip, kanserin büyük oranda çevresel faktörlere bağlı olarak geliştiğini belirtti.

Kanserin gelişiminde çeşitli risk faktörleri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Saip, bunların başında her tür kanser için risk oluşturan sigaranın geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Saip özellikle denetimsiz kullanılan tarım ilaçlarının ülkemiz için risk faktörü olduğunu belirterek, “Tarım ilaçlarının kullanımı ile ilgili çok iyi denetim yapılmadığını biliyoruz. Bu durum doğayı, suları, hayvanları ve bitkileri etkiliyor.

Tarım ilaçlarının kontrollü kullanılması  ve evlerde tüketilen sebze ve meyvelerin çok iyi temizlenmesi gerekir. Bir süredir kırsal kesimde çok kanser vakası görülüyor. Bunun sebebi, çiftçimizin bu tür toksik maddeleri hiçbir önlem almadan hem kendisine hem de çevresine zarar verecek şekilde denetimsiz olarak kullanmasıdır” dedi.

Plastik malzemeye dikkat

Tarım ilaçları dışında, plastiklerin yapımında kullanılan dioksin de ağız yoluyla vücudumuza giren ve bir daha vücuttan atılamayan kanserojen bir madde.  Plastik bardak, tabak, su şişesi,  mikrodalga fırında ısıtılan plastik malzemeler de kullanılan dioksin, ısıyla birlikte besinlere karışıyor. Özellikle kullan at şeklindeki çay ve kahve bardaklarının plastikten yapılması bu maddenin vücuda alınmasını kolaylaştırıyor. 

Sofradan aç kalkın

Modern hayatın bir getirisi olarak çok yiyip az hareket ettiğimizi söyleyen Prof. Dr. Saip, şişmanlığında bir kanserojen madde olduğunu söyleyerek,?“Kilo ne kadar artarsa, kanser riskiniz o kadar artıyor. Bizim yapacağımız iş, az yemek çok harcamaktır.

Mümkün olduğunca yiyeceklerimizi çeşitlendirmek ve az tüketmektir. Sofradan aç kalmak gerekir. Yediklerimizi çeşitlendirerek, riski dağıtmak; spor yapmak, terlemek,  toksinleri bu şekilde atmak gereklidir. Düzenli egzersiz yapmak, bol sıvı tüketmek, vücuda?giren toksinleri bir şekilde atmaya çalışmak lazım. Çünkü?maruziyetiniz ne kadar azsa, vücut onu tolore edebiliyor. Ama miktar artmaya ve birikmeye başladığında kanserleşme riskini artıyor” dedi

Sebze ve meyveyi çok iyi yıkayın

Denetimsiz olarak kullanılan tarım ilaçları, kanser açısından önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Uzmanlar, özellikle kabuklu olarak tüketilen yiyeceklerin çok iyi temizlenmesi gerektiği konusunda uyarıyorlar. Ayrıca şişmanlık da kanser riskini artıran bir durum olarak tanımlanıyor.  

Uzmanlar ne dedi?

Bazı kanser türlerinden aşı ile korunmak mümkün

Rahim ağzı kanseri ve hepatit B virüsüne bağlı gelişen karaciğer kanseri, aşı ile önlenebilen kanserlerdir. Rahim ağzı kanserini engellemek için HPV aşısı 12-26 yaşları arasındaki genç kızlara önerilmektedir. Hepatit B aşısı, hepatit B virüsüne karşı bağışıklık sağlamakta, bu virüse bağlı gelişen kronik karaciğer hastalığı, siroz ve karaciğer kanseri gelişimini önlemektedir.

Yılda 1 PSA yaptırın

Prostat Kanseri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Tunç Özdemir: “Kırk yaş üzeri bütün erkeklerin  kanda PSA tetkiki ile beraber yılda bir kez prostat muayenesi yaptırmaları, erken teşhis sağlıyor”

Kanser patladı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Dizdar:?“Polikliniklerimize her gün artan sayıda yeni kanser hastası geliyor. Bu artışın çok ötesinde bir patlamayı gösteriyor”

Tuzu azaltın

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın: “Mide kanserinin en önemli nedeni sigara, alkol, sebze ve meyveyi az tüketmek, fazla tuzlu yemektir.”

Hayat süresi uzadı

Dünya Kanser Kontrol Örgütü Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk:  “Tedavide ki gelişmelerle?sağ kalım şansı?erişkin kanserlerinde % 70, çocuk kanserlerinde % 85'lere ulaştı.”

Kadınlar daha hassas

Türk Akciğer Kanseri Derneği Başkanı Prof. Dr. Ufuk Yılmaz: “Kadınlar akciğer kanserine karşı daha hassastır. Kadınlar, 40 yaşından önce sigarayı bırakarak oluşabilecek tehlikelerin yaklaşık %90'ından korunabilir.”

Akıllı ilaçlar

Medikal Park, Uzm. Dr. Yalçın Çırak: “Halk arasında 'akıllı ilaçlar' olarak bilinen yönelik moleküllerle tedaviler son evre hastalıkta sağ kalıma önemli katkılar sağlamıştır.”

 

TÜRKİYE GAZETESİ

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler