YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şizofrenide erken tanının önemi
Şizofrenide erken tanının önemi
11 Kasım 2013 12:02
Antalya Büyükşehir Belediyesi, aile söyleşileri kapsamında Prof. Dr. Alp Üçok’u Antalyalılarla buluşturdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın “Aile Söyleşileri” etkinliği kapsamında Antalya Kültür Merkezi (AKM) Perge Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye ilgi yoğun oldu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Alp Üçok, Antalyalılara ‘Psikiyatri ve Diğer Bozukluklar’ başlığı altında bilgiler aktardı. Psikozun toplum içinde yanlış algılara sebep olduğunu belirten Prof.Dr. Üçok, “Hayalle gerçeği değerlendirme yeteneğinin bozulmasına psikoz diyoruz” dedi.

Psikoz riskinden şüphelenmelerde insanlar üzerinde en fazla rastlanan bulguları aktaran Prof.Dr. Üçok, “Sosyal ilişkilerde bozulma, içe kapanma, iş başarısında gerileme, kavgacılık gibi davranış değişiklikleri, zihin karışıklığı durgunluk olarak örnekler verebiliriz” diye konuştu.

Şizofrenin önlenebilir bir hastalık olmadığını belirten Prof. Dr. Alp Üçok, “Şizofreniye bir beyin hastalığı diyebiliriz. Şizofreni hastaları bizlerden daha hassastır” dedi. Hastalık belirtilerinin ‘alevlenme’ ve ‘yatışma’ olarak iki döneme ayrıldığını vurgulayan Prof.Dr. Üçok, “Şizofreni her yüz kişiden birinin yaşamı boyunca yakalanma riskini taşıdığı ciddi bir psikiyatrik bozukluktur. Hastalıkta erken tanı çok önemlidir” dedi.

Hastalığın belirtileri vaka durumlarından örnekler veren Prof.Dr. Üçok, söyleşi sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler