YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sizi formda tutacak ve güzelleştirecek öneriler
Sizi formda tutacak ve güzelleştirecek öneriler
Sizi formda tutacak ve güzelleştirecek öneriler
07 Şubat 2009 / 13:08 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Yeni yılda sizi enerjik yapacak, formda tutacak ve güzelleştirecek çözümleri öğrenmek ister misiniz?


Readers and Digest dergisinde yer alan habere göre, sağlıklı yaşam için yapmamız ve yememiz gerekenler açıklanıyor. İşte size 9 sağlıklı çözüm:


1.Porsiyonlarınızı kontrol edin: Zayıflamak istiyorsanız yemeklerinizi azaltmaya başlamalısınız. Çalışmalara göre daha küçük tabak ve kâselerin kilo vermeyle ilişkisi bulundu. Çünkü bunlar aşırı yemeyi önlemeye yardım ediyor.


2. Aktif olun: Doğal olarak zayıf insanların hareket halinde oldukları belirtiliyor. Her günü daha fazla aktiviteyle geçirmeye çalışın.


3. Tuz tüketimini sınırlandırın: Araştırmalar, birçok Amerikalı'nın tavsiye edilen tuz limitinin 2 katı kadar tuz tükettiğini gösteriyor. Günlük tavsiye edilen miktar, bir çay kaşığı ya 6 gramdır. Çünkü sodyum kan basıncını yükseltiyor. İşlenmiş gıdalar fazla miktarda sodyum içeriyor ve bu nedenle bunların etiketlerini iyi okuyun.


4. Antioksidan alımını artırın: Vücudun yemekleri parçaladığında vücut serbest kökler diye isimlendirilen moleküller üretiyor. Sigara içmek ve radyasyon da serbest kök üretiyor. Bu maddeler, enfeksiyon, kanser, kalp hastalıkları ve iltihaba yol açıyor. Beslenmenizdeki zengin kaynaklar ile vücudunuzu savunabilirsiniz. Nar, kahve ve hatta çikolata antioksidan içeriyor.


5. Sigarayı bırakın: Sigara tiryakileri için sigarayı bırakmak en zor çözüm olabilir. Eğer faydalarını göz önünde bulundursanız, bu yıl sigara içmeyen biri olabilirsiniz.


6. Dişlerinizi diş ipiyle temizleyin: Birçok insan gibi, ağzınızdaki bakterilerin farkında olmayabilirsiniz. Eğer ağız sağlığınızı ihmal ederseniz çok ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Diş hekiminiz şeker ya da kalp hastalığı belirtilerini görüp sizi uyarabilir. Dişlerinizi diş ipiyle temizlemek bakterilerin yok olması için en iyi tercihtir.


7. Yıl boyunca koruyucu güneş kremi kullanın: Ulusal Kanser Enstitüsü'ne göre, birçok cilt kanseri 50 yaşından sonra görülüyor. Güneşin hasarı erken yaşlarda başlıyor. Güneş ışınları aynı zamanda kahverengi beneklerin arkasına geçiyor ve zamansız kırışıklıklara yol açıyor. Uzmanlar, kışın bile geniş tayflı güneş kremi kullanılmasını öneriyor.


8. Egzersiz yapın: 10 dakika içinde daha fazla enerji kazanabilir, daha güçlü kemiklere, hızlı bir metabolizmaya ve daha düşük kolesterole sahip olabilirsiniz. Bunlar için halter kaldırmanıza gerek yok. Sizi yormayacak basit güç egzersizleri yaparak daha az zamanda kalorilerinizi yakabilirsiniz.


9. Kendinizden iyi şeyler bekleyin: Kendiniz için sağlıklı beklentilere sahip olmak fiziksel ve ruhsal sağlığınız için çok önemli. Bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. İç eleştiriler ilişkileri kötüleştirebilir, sizi kişisel amaçlarınızla karşılaşmaktan alıkoyar ve yaşamınızda aktif katılımcı olmanızı önler. Bu nedenle hayata karşı pozitif olun. (Zaman)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler