YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıvı kaybı böbrek yetmezliği ve bilinç kaybı yapabilir
Sıvı kaybı böbrek yetmezliği ve bilinç kaybı yapabilir
01 Temmuz 2013 12:44
Liv Hospital Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, artan sıvı kaybının halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, böbrek yetmezliği hatta bilinç kaybı bile yapabileceğini söyledi.

Akpolat “Özellikle kalp, böbrek veya karaciğer gibi sıvı dengesinin belirli bir dengede olması gereken hastalar kendilerine çok dikkat etmeli, almaları gereken sıvı miktarını doktorlarına sormalıdır. Sağlıklı kişiler eğer aşırı miktarda su kaybetmiyorsa genellikle günde 2-3 litre sıvı almalıdır.” dedi.

Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, sıcak havaların ve aşırı su kaybının vücutta oluşturacağa tahribata ve buna karşı alınacak önlemlere ilişkin bilgi verdi.

Yaşam için vazgeçilmez bir madde olan suyun vücuttaki dengesinin böbrekler başta olmak üzere birçok organ tarafından sağlandığını hatırlatan Akpolat, “İdrar, dışkı, ter ve solunum yolu ile kaybettiğimiz suyu yediğimiz yemekler, içtiğimiz su-sıvılar ile yerine koyar, vücut için gereken dengeyi farkında olmadan sağlarız. Yaz günleri gibi havanın sıcak olduğu zamanlarda özellikle terleme ile daha fazla sıvı kaybederiz. Sıvı kaybı özellikle yaşlılarda ve bebeklerde daha belirgin olur. Sokakta oynayan çocuklar da farkında olmadan sıvı kaybedebilirler. İshal, kusma gibi olağan dışı sıvı kayıpları yaşlı ve çocuklarda dramatik sorunlara yol açabilir.” diye konuştu.

“Su kaybının en sık belirtisi susuzluk hissi ve halsizliktir” diyen Akpolat, “Halsiz kalan kişi kendini kötü hisseder, canı bir şey yapmak istemez. Sıvı kaybı artınca baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. İleri sıvı kayıplarında tansiyon düşer, nabız artar, kas krampları oluşur, böbrek yetmezliği ortaya çıkar ve bilinç kaybı olabilir. Aşırı sıvı kayıplarına bağlı ortaya çıkan sorunlar kalp, beyin, böbrek, karaciğer gibi organlarda ilave bozukluklara yol açar. Bu bozuklukları tedavi etmektense önlemek her zaman hem daha kolay hem de daha ucuzdur. Bu nedenle özellikle kalp, böbrek veya karaciğer gibi sıvı dengesinin belirli bir dengede olması gereken hastalar kendilerine çok dikkat etmeli, almaları gereken sıvı miktarını doktorlarına sormalıdır. Sağlıklı kişiler eğer aşırı miktarda su kaybetmiyorsa genellikle günde 2-3 litre sıvı almaları yeterlidir.” ifadelerini kullandı.

 

CİHAN

13:48
 // YAŞLILAR ORUC A DİKKAT
Yaşı 65 in üzerinde olanlar, sıcaklığın 35 ile 40 derece olduğu yerlerde, orucunu kış a kaza etmeli yada tutmamalıdır. İki yıl önce anam yaşlı haliyle 40 derecelik sıcakta oruc tutmuş, oruçlu haliyle güneş e maruz kalmıştı. Bir ay sonra, anamı yatakta şuuru yarım bir şekilde, gördüm. İlk belirtiler kusma, ishal ve zehirlenme belirtilerine benziyordu. Hemen 112 arayıp yardım çağırdım. Yapılan tetkiklerde, aşırı derecede ürik asit yani üre görüldü. Doktor, anamın günlerce susuz kalmış olduğunu, bol bol sıvı gıda ve su tüketmesini önerdi. Anam 18 gün, günde iki serum takılarak ancak kendine gelebildi....
01 Temmuz 2013 13:48
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler