YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şişmanlıktan koruyan yöntemler
Şişmanlıktan koruyan yöntemler
21 Mayıs 2011 09:40
Özellile masa başı çalışanların hareketsizlikten ve gün boyu dikkatsiz şekilde yiyecek bir şeyler tükettikleri için kilo problemi yaşıyorlar... İşte bu kilo preoblemiyle baş etmek için bir kaç öneri...

İş hayatının temposu, iş yerindeki yoğunluk, bitmeyen toplantılar ister istemez günlük beslenme alışkanlıklarımızı da etkiliyor.

Özellikle gün içinde yemeğe zaman ayıramayan erkeklerde en tipik görülen sorun akşam eve gidince günün stresinden de uzaklaşmak için aşırı miktarda yemek yeme olarak karşımıza çıkıyor. International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, aşırı yemek yeme nedeniyle göbek bölgesinde yağlanma, şeker metabolizmasının bozulması gibi sorunların ortaya çıktığını belirtiyor. İrkin, gün içinde aralarda yapılan ufak atıştırmaların hem yorgunluğun neden olduğu zihinsel fonksiyonlardaki azalmayı hem de metabolizma hızını artırarak yağlanmayı engelleyeceğini vurguluyor.

Meyve ve kuruyemişle dinçleşin

Erkeklere iş hayatına özel beslenme önerileri sunan İrkin, şişmanlamayı önleyen basit değişiklikler yapılabileceğini söylüyor.

Taze ya da kurutulmuşmeyvelerin taşınması kolay olduğu gibi, şeker ihtiyacını da gidermeye yarar.

Ceviz, fındık, bademgibi kuruyemişler, diyet bisküviler çabuk enerji sağlar, kan şekeri düşüklüğünün neden olduğu yorgunluğu azaltır.

Kuru kayısı içerdiği yüksek potasyumile başta kalp kası olmak üzere tümkasların ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar. Yüksek lif içeriği sindirimi rahatlatır, başta bağırsak kanseri olmak üzere kanserden koruyucu rol oynar.

Alternatif öğün, probiyotik yoğurt

Ara öğün olarak süt ya da yoğurt grubunu tercih etmek, içeriğindeki laktozdan dolayı gaz sıkıntısı yaratabilmekte, bu da çalışma esnasında performansın düşmesine neden olabilmektedir. Bu gruptan bir gıda tercih edilecekse hazmı kolaylaştıran, bağışıklık mekanizmasını güçlendiren probiyotik yoğurtlar iyi bir ara öğün alternatifi olabilir. Beslenme Uzmanı Dilem İrkin, 3 adet kuru kayısının 50 kalori, 2 adet kuru incirin 100 kalori, 1 orta boy ithal muzun 100 kalori ve 2 adet cevizin de 45 kalori olduğunu hatırlatarak, tüketilen miktarlara dikkat edilmesini önerdi.

İncir hücre yeniliyor

İncir içeriğinde yüksek oranda bulunan B1, B2 vitaminleri, fosfor, potasyum gibi minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin. Meyve grubu içindeki yüksek oranda kalsiyum içeriği ile kemik sağlığı içinde önemli bir rolü var. Yine her kuru meyvede olduğu gibi yüksek oranda lif ile kötü kolesterolün düşürülmesinde katksı bulunuyor.

Ceviz yorgunluğu alıyor

Ara öğün olarak seçebileceğimiz diğer bir besin olan ceviz ise içindeki yüksek doymamış yağ asiti içeriği ile kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Özellikle gün içindeki yorgunluktan uzaklaşmak için vücuda zindelik katan ceviz iyi bir tercih olacaktır. (Vatan)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler