YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şişirilebilen kuvöz, James Dyson ödülünü aldı
Şişirilebilen kuvöz, James Dyson ödülünü aldı
06 Kasım 2014 23:47
Erken doğan bebekler için geliştirilen şişirilebilen kuvöz prototipi bu yılın James Dyson ödülünü almaya hak kazandı.

James Dyson Vakfı'ndan yapılan açıklamada, bu yılki ödülün, gelişmekte olan ülkelerde prematüre bebek ölümlerini azaltmak için, basit ve düşük maliyetli, şişirilebilen kuvöz geliştiren İngiltere Loughborough Üniversitesi mezunu 23 yaşındaki James Roberts'a verildiği belirtildi.

Suriyeli mültecilerle ilgili bir belgesel izledikten sonra projesi üzerinde çalışmaya başladığını belirten Roberts, "Suriye'de kuvöz yokluğu yüzünden çok sayıda prematüre bebeğin öldüğünü gördüm. Günümüzde böyle bir problemin olmaması gerektiğini düşünerek bir ürün geliştirmeye karar verdim" diye konuştu.

Roberts, kazandığı 30 bin sterlin (yaklaşık 110 bin lira) ödülün, MOM isimli şişirilebilen kuvöz prototipi üzerinde çalışmaya devam edeceği anlamına geldiğini ve geliştirdiği ürünün 2017'ye kadar piyasaya çıkacağını umduğunu söyledi.

Sabit sıcaklık, nem ve sarı renkte aydınlatma sağlayan şişirilebilen kuvözün, üretimi, testi ve ulaşımı sadece 250 sterline (yaklaşık 900 lira) mal oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, her yıl yaklaşık 15 milyon bebek erken doğuyor ve bunların 1 milyonu yaşamını yitiriyor.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler