YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırp gazeteci, arkadaşının böbreğiyle hayata tutundu
Sırp gazeteci, arkadaşının böbreğiyle hayata tutundu
11 Kasım 2014 02:34
Böbrek yetmezliği olan Sırp gazeteci Ivana Jankovic, Bursa'daki özel bir hastanede 25 yıllık arkadaşı ve meslektaşı Marijana Milosavljevic'ten alınan organın nakledilmesiyle sağlığına kavuştu.

Acıbadem Bursa Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 25 yıllık arkadaşı Milosavljevic'ten alınan böbrek, 3 boyutlu laparoskopik ameliyatla Jankovic'e nakledildi.

Operasyonu gerçekleştiren hastanenin üroloji ve organ nakli bölüm başkanı Prof. Dr. Bülent Oktay, ameliyatın son derece başarılı geçtiğini belirterek, "3 boyutlu laparoskopik ameliyat ile donör Marijana 3 ay yerine 3 günde iyileşti. Ivana da bir ay gibi kısa sürede iş hayatına dönebilecek" diye konuştu.

Oktay, önceden gönderilen tetkikler doğrultusunda iki arkadaş arasında organ nakline engel bir durumun olmadığını, son testlerin yapılmasının ardından sistem gereği önce verici Marijana'nın ameliyata alındığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Biz 'donör reflektomi' dediğimiz canlıdan böbrek alma işlemini 3 boyutlu laparoskopi ile yapıyoruz. Bu, Türkiye'de tektir. Kapalı ameliyat yöntemi olduğundan hem küçük bir kesi ile yapıyoruz hem de daha az kanama oluyor ve hastaya ameliyat sırasında da sonrasında da büyük konfor sağlıyor. Donör Marijana'ya da bu sistem uygulandı ve böbrek 'çıkarılma' aşamasına yaklaşınca da nakil olacak hasta ameliyathaneye alındı. Donörün kasık bölgesi hazır olunca vericiden kapalı yöntemle böbreği dışarı alıp, özel soğuk serumla soğutup yan odaya götürüyoruz ve sadece dakikalar içinde alıcıya takma işlemini başlatıyoruz. Canlı vericilerden alınan böbrek, hemen çalışıyor zaten. Kısa sürede her iki ameliyatı da tamamlıyoruz."

"Türk doktorlar sayesinde benim için yeni bir hayat başlıyor"

Böbrek naklinin ardından sağlığına kavuştuktan sonra taburcu edilen Jankovic ise 4 yıldır böbrek yetmezliği yaşadığını, bu nedenle diyaliz tedavisine başlamak zorunda kaldığını anlatarak, "Ancak böbreklerim iflasın eşiğindeydi. Arkadaşım Marijana Milosavljevic'ten gelen 'böbreğimi vereyim' teklifini önce geri çevirdim. Ancak daha sonra beni ikna etti. Kendisine teşekkür ediyorum. Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Türk doktorlar sayesinde benim için yeni bir hayat başlıyor" ifadesini kullandı.

Milosavljevic de eşinin de Ivana Jankovic'e büyük saygı duyduğunu kaydederek, "Çocuğumuz yok. Böbreğimle 25 yıllık arkadaşıma hayat vermek anlatılamaz bir duygu. Ivana için en güzel günleri istiyorum" dedi.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler