YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırada akciğer, gırtlak ve ince bağırsak var
Sırada akciğer, gırtlak ve ince bağırsak var
03 Şubat 2012 07:39
Türkiye'de ilk yüz nakli yaparak tarihe geçen Akdeniz Üniversitesi, 2012 yılı içinde ince bağırsak, akciğer ve gırtlak naklini de gerçekleştirerek tam nakil yapan merkez ünvanını almak istiyor.

Türkiye'nin ilk tam yüz nakli, kadavradan dünyada ilk rahim nakli, ilk çift kol nakli gibi sayısız başarıya imza atan Antalya'nın sıra dışı nakil merkezi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nin kuruluşundan bugüne kadar geçirdiği aşamalar, elde ettiği başarılar ve 2011 yılı değerlendirmesi düzenlenen bir toplantıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

'TIRAŞ İÇİN ACELE EDİYOR'

Toplantıda merkezin 2012 yılı içinde ince bağırsak, akciğer ve gırtlak naklini de gerçekleştirerek dünyada "eksiksiz tam nakil yapan merkez" unvanını alacağı kaydedildi. Rektörlük Senato Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, sıra dışı nakilleri gerçekleştiren ekibin başındaki, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli olan Uğur Acar'ı pazartesi günü basının karşısına çıkaracaklarını söyledi.

Uğur'un sağlık durumunun çok iyi olduğunu da kaydeden Özkan, "Ancak temkinliyiz. 10 günün ardından önümüzdeki bir ay çok önemli. Uğur, sakalının kesilmesi için acele ediyor. Ama henüz kesmedik" dedi. Özkan, yoğun bakımda tedavisi süren, çift kol nakli olan Atilla Kavdır'ın sağlık durumunun da her geçen gün iyiye gittiğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi'nin artık nakilde dünyada bir marka olduğunu da belirten Özkan, "Dünyada bu kadar çeşitli nakil yapan başka bir yer yok." dedi.

Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ise 2011 yılında yaptıkları nakillerde yüzde yüz başarı elde ettiklerin söyledi. Özkan, 2011'de böbrek nakli olan 204 hastanın sağlık durumlarının çok iyi olduğunu açıkladı.

Sabah

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler