YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sinizütte antibiyotik gerçeği!
Akut sinüzitin tedavisinde amoksisilin gibi antibiyotiklerin kullanımının çoğu zaman gereksiz olduğu bildirildi.
Sinizütte antibiyotik gerçeği!
15 Şubat 2012 / 10:21 Güncelleme: 15 Şubat 2012 / 10:21

St. Louis'deki Washington üniversitesi tıp fakültesi bilim adamlarının Jane Garbutt başkanlığında yaptığı araştırmaya göre, akut sinüs iltihabını tedavi etmek amacıyla antibiyotik verilmesi ne hastalığın semptomlarını azaltıyor ne de iltihabın kuruma süresini etkiliyor.

Sonuçları Amerikan JAMA dergisinde yayımlanan araştırmalarında bilim adamları, akut sinüs iltihabı bulunan 166 hasta kullandı. Kronik sinüziti veya başka hastalıkları bulunanlar denekler arasına alınmadı. Deneklerin yarısına on gün boyunca amoksisilin etken maddeli geniş spektrumlu antibiyotik verilirken, diğer yarıya antibiyotik diye etkisi olmayan placebo verildi.

Ayrıca her iki grup da ağrı, ateş, burun tıkanıklığı ve öksürüğe karşı aynı ilaçları, benzer dozlarda aldı. Deneklerin sağlık durumu, 3, 7, 10 ve 28 gün sonra değerlendirildi.

Antibiyotik verilen grupla antibiyotik kullanmayan grup arasında hastalığın iyileşmesi ve semptomların ortadan kalkması bakımından belirgin bir fark olmadığı tespit edildi.

Bilim adamları, normal koşullarda sinüs iltihabının bir iki hafta içerisinde geçtiğini, doktor gözetiminde bu süre içerisinde antibiyotik değil sadece ağrı, burun tıkanıklığı ve öksürüğe karşı ilaç alınmasını tavsiye etti.

AA

sinüzit
 // ramazan afşarlı
Yaz günü sıcağında geceleri uykuda terleyip serin serin esintide uyuyup ve sabahları duş alarak ıslak saçla dışarıya çıktım.
Olan oldu ve yaz günü sinüslerim iltihaplandı. Burnum tıkandı, burundan nefes almıyordum, yüzümde dolgunluk hissi vardı ve yüzüm gözüm kaşınıyordu.Çörekotu yağının faydalı olduğunu duydum ve fısfıs şişesine doldurdum sabah,öğlen,akşam burnuma sıkarak kullandım ve ALLAH çörekotu sayesinde şifa verdi sinüslerim iyileşti....
15 Şubat 2012 11:01
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler