YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınavda şeker yemeyin!
Sınavda şeker yemeyin!
14 Haziran 2013 11:53
Özel Avrupa Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. H. İrfan Bayram, hafta sonu üniversite sınavına girecek öğrencilere ve ailelerine tavsiyelerde bulundu.

Ailelerin sınava girecek çocuklarına iyi telkinlerde bulunması gerektiğini söyleyen İrfan Bayram, "Bu imtihanın hayatın sonu olmadığını söylemek lazım, öğrencileri ikna etmek lazım çünkü bu sınavlara ne kadar sakin girilirse başarı şansı o kadar artar.

'Mutlaka kazanacağım' iddiasıyla girerse konsantresi bozulacak ve başarı şansı azalacaktır. Aileler çocuklarına her zaman bu sınavın hayatın sonu olmadığını, beklentilerinin çalıştığı kadar olduğunu anlatmalıdır. Çocuğa iyi bir çalışma ortamı sağlanmalı ve son günlerinde dinlenmeye daha fazla zaman ayırmalarına imkan verilmelidir" ifadelerini kullandı.

Üniversite adaylarına sınav hakkında tavsiyeler veren Bayram, "Öğrenciler sınavdan bir gün önce ders çalışmayı bırakmalıdır çünkü son gün çalışılan ders, kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Son birkaç gün önceden de azaltılarak çalışılmalıdır. Sınav sabahı vaktinde kalkmaları, uykularını iyi almaları ve kahvaltılarını iyi yapmaları gerekmektedir. Sakin bir kafayla sınava girmelerinde yarar vardır" şeklinde konuştu.

Sınav anında verilen şekerin beklenenin tersine bir etki yapabileceğini söyleyen Bayram, "Sınav anında verilen şeker önce yüksek konsantrasyon sağlayabilir ama bir süre sonra şeker eksikliğine bağlı olarak konsantre düşeceği için ters etki gösterebilir. Bu sebepten şeker türü şeyler alınmaması lazım. Daha çok süt mamulleri gibi besinler tercih edilmelidir. Glikoz seviyesini düşürmeyecek veya düşmesini geciktirecek posalı gıdalar verilmelidir. Sınav anında ise öğrencilerin su bulundurması şarttır" diye konuştu.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler