YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silikon taktıranları çağırdılar
Silikon taktıranları çağırdılar
07 Ocak 2012 09:52
2 bin 500 Türk kadınına silikonları getirin çağrısı

 

Türk cerrahlar, Fransa’daki silikon skandalının ardından harekete geçti. Protezin Türkiye’de 2 bin 500 kadında kullanıldığını söyleyen doktorlar hastaları kontrole çağırdı.

PIP ve ROFIL Medro tarafından üretilen meme implantlarının bir kısmında tıbbi silikon yerine daha ucuza mal olan endüstriyel silikon kullanıldığı tepsit edildi. Bu silikonlarda yırtılma ve sızma oranının diğer markalara göre 5 kat daha fazla olduğu farkedilince 23 Aralık’ta açıklama yapan Fransız hükümeti, bu marka protez taktırdığı anlaşılan 30 bin kadına çağrı yaptı. 60 milyon Euro’yu bulacak masrafına rağmen tıbbi amaçla takılan silikonların çıkarılmasını hükümetin karşılayacağını açıkladı. Bunun üzerine Avrupa başta olmak üzere tüm dünya silikon skandalı ile sarsıldı. Tüm dünyada 300 bine yakın kadında bu marka silikon protez kullanıldığı tahmin ediliyor. Türkiye’de de hastaların paniğe kapılması üzerine bir bilgilendirme toplantısı düzenleyen Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, estetik operasyon geçirip meme protezi taktıran kadınları uyardı. Dernek yöneticileri, Bakanlığın da hastaları doktorlarına yönlendirmeye başladığını vurguladı.

TÜBİTAK’a göndereceğiz

Toplantıda, konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Ramazan Kahveci “Bazı hastalar doktorlarını suçluyor. Oysa ülkeye ruhsat alarak girmiş bir ürün. Suçun tamamı Fransız firmanındır. Türkiye’de 2 bin-2 bin 500 kadında kullanıldığı tahmin ediliyor. Hepsi değil, bir kısmı endüstriyel silikonla üretilmiş. Bu nedenle bizdekilerden kaçında sorun var, bilemiyoruz. Çıkarılan silikonları test ettirmek için TÜBİTAK’a göndermeyi düşünüyoruz” dedi. Yüksek yırtılma riski ve sonrasında silikon jelin dağılma olasılığı nedeniyle tehlike doğduğunu anlatan Prof. Dr. Sühan Ayhan kanser riski söylentilerinin asılsız olduğunu söyledi. PIP marka protezleri kullanan kadınlara ayrıntılı muayene ve radyolojik incelemeler yapılmalı ki protezde herhangi bir yırtık veya sızma var mı bakılsın. Estetik olan herkes doktoruna hangi protezin kullanıldığını sormalı” diye konuştu. Prof. Dr. Murat Topalan ise İngiltere’nin botoks ve dolgu maddesi markalarını da merceğe aldığına dikkat çekerek “Kuaförlerde bile botoks yapıyorlar ülkemizde. Ülkeye bavulla giren ruhsatsız onlarca marka var” dedi.

ESKİ ŞİRKET ÇALIŞANI AÇIKLADI

‘Sağlıksız protezleri erkekler de kullandı’

Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde çok sayıda kadına takılan meme implantındaki riskli silikonların erkeklerde de kullanıldığı ortaya çıktı. Fransa’da yayınlanan Le Parisien gazetesinin haberine göre, 2010 yılında kapanan üretici firmanın eski bir çalışanı, söz konusu silikonun erkeklerde göğüs implantı şeklinde ve testis kanseri ameliyatlarında kullanıldığını açıkladı. Yayınlanan haberin ardından, bu silikonların kaç erkek hastada kullanıldığı bilinmiyor, ancak silikon fiyatının ucuz olması nedeniyle tercih edildiği sanılıyor. (Star)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler