YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sık sık aspirin kullananlara önemli uyarı
Sık sık aspirin kullananlara önemli uyarı
20 Ekim 2015 16:32
Ağrı ve kan sulandırma durumlarında sık sık asprin kullananlara önemli bir uyarı geldi. Uzmanlar, kan sulandırıcı gibi bilinçsizce kullanılan aspirinin, mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Hemen hemen her evde bulunan aspirin, bilinçsiz kullanıldığı zaman sağlık açısından tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Yüzyıldan daha uzun süredir bilinen ve dünyada en çok tanınan ilaç olan aspirin kullanımı hakkında bilgi veren Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Şahin, konuyla ilgili şunları söyledi:

Doktor kontrolünde aspirin için 

“Aspirin, bilinçli kullanıldığı zaman insanlara ömür boyu fayda sağlıyor. Ancak, aspirinin her derde deva gibi kullanılmasının sakıncaları bulunuyor. İlaçların aktif madde içermesi nedeniyle mutlaka doktor tarafından tavsiye edilmesi gerekiyor. Hastaların veya sağlıklı insanların gerekli gereksiz aspirin içmesi zararları da beraberinde getiriyor.”

Kalp hastaları 40 yıldır bu ilacı kullanıyor 

“Yüzyıldan daha uzun süredir bilinen ve dünyada en çok tanınan ilaç aspirindir. Uzun süre ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılan bu ilaç, 40 yıldır kalp damar hastalıklarında koruyucu etkisi nedeniyle kullanılmaktadır. Ancak her derde deva gibi bilinçsizce kullanılması da sakıncalıdır. Kendinize iyi geldiğini düşündüğünüz bir ilacı aspirin de olsa başkalarına tavsiye etmek doğru bir davranış değildir."

Kimler aspirin kullanmalı?

“Dünyada son 40 yılda yapılan klinik çalışmaların sonuçları, kalp damar hastalığı bulunanlarla ilgili bazı verileri ortaya koydu. Araştırmalar, kalp krizi geçirmiş, balon-stent tedavisi yapılmış veya koroner by-pass ameliyatı geçirmiş hastalarda aspirinin tekrarlayan olayları önlemede yararlı olduğunu ortaya çıkardı. Günümüzde kalp damar veya tıkayıcı beyin damar hastalığı geçirmiş hastaların herhangi engelleyici durumu yoksa düşük doz aspirini ömür boyu kullanmasını tavsiye ediyoruz. Bu hastaların aspirin kullanılması ile damar hastalığına bağlı ölümlerde yüzde 15, öldürücü olmayan kalp krizi ve inme riskinde yüzde 33 azalma olmaktadır."

Kanama oluşmasına neden oluyor 

"Aspirinin en önemli yan etkisi kanamadır. Aspirin bin erkekten 3,3'ünde, bin kadından da 2,5'inde önemli kanamaya yol açmaktadır. Kanamaların çoğu mide ve bağırsak kanamaları olup, bazıları hayatı tehdit edecek kadar ciddi olabilir. Bunların en ölümcülü ise beyin kanamasıdır. Aspirine bağlı kanama riski en yüksek olanlar daha önce ülser veya kanama geçirenler, yaşı 60'ın üzerindekiler, yüksek doz ilaç alanlar, birlikte kortizon veya ek kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalardır. Aspirinin kanama yapıcı etkisi enterik kaplı (bağırsakta açılır) olması veya düşük dozda alınması ile önlenemez. Kanama riski yüksek hastalar aspirin almak zorunda ise beraberinde mide koruyucu tedavi de verilmelidir.''

Mide kanaması yapabiliyor 

“Koroner damar hastalığı bulunan ve aspirin kullanmasına mani durumu olmayan hastalar için aspirin yarar taşıyor. Kalp damar hastalık riski düşük sağlıklı bireylerin aspirin kullanmasının yeterince koruyucu etkisi bulunmuyor. Buna karşılık mide kanaması geçirme olasılığı beklenen yarardan çok daha fazla.”

Aspirin nasıl keşfedildi?

Aspirin, kimyager Felix Hoffmann’ı 1897 yılından saf asetilsalisilik asit (ASA) üretmesiyle mümkün oldu. Aspirinin kaynağının ise söğüt ağacı oluşturuyor. Bayer’in kimyagerlerinden Dr. Felix Hoffmann, 10 Ağustos 1897 tarihinde salisilik asidi asetik asit ile sentezleyerek saf asetilsalisilik asidi üretmeyi başardı. 1900’lü yılların başında Avrupa’daki grip salgınının yok edilmesinde rol oynayan ASA, Aspirin markasıyla özdeşleşti. ASA ya da Aspirin denince akla daha ziyade kanı sulandırıcı etkisi geliyor. Kalp krizi ve felçteki rolü hatırlanıyor. Hatta bazı kanser türlerindeki önleyiciliği dile getiriliyor. Oysa 1897’den bu yana, Hoffmann’ın formüle ettiği haliyle ilaçlaşan ASA’nın en etkili olduğu rahatsızlıklar ağrı, yüksek ateş ve soğuk algınlığı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler